İşsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı, devlet tarafından belirli bir süre için işinden belirli nedenlerle ayrılmış sigortalı çalışanlara verilen bir aylıktır. İşsizlik maaşını alabilmek için en son sigortalı işinizden belirli nedenlerle ayrılmış olmanız gerekmektedir. İşsizlik ödeneğine başvuru için gerekli bilgiler ve merak ettiğiniz önemli sorulara cevaplar şöyle:

İşsizlik ödeneği için başvuru şartları nelerdir?

1. Son üç senede minimum 600 günlük prim ödenmiş olmalıdır.

2. İşverenin kusuru, işverenin işten çıkarması ya da iş yerinin kapanması gibi nedenlerle işten ayrılmış olması ve bunun belge ile ispatlanmalıdır.

3. İşsizlik Belgesini doldurup İş-Kur'a başvuru yapmalıdır.

İşsizlik maaşı ne kadar süreyle alınabilir?

600 gün prim ödenmişse 6 ay; 900 gün ödenmişse 8 ay; 1080 gün ödenmişse 10 ay boyunca işsizlik ödeneği alabilirsiniz. Yani en fazla 10 ay boyunca işsizlik maaşı verilir sonrasında iş bulamamış olsanız dahi maaş verilmez.

İşsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır?
İşsizlik ödeneğine iki şekilde başvuru yapabilirsiniz. İnternetten online olarak işsizlik maaşına başvuru için İŞKUR İŞSİZLİK BAŞVURU adresine gidebilirsiniz. Ama buradan başvuru yapabilmek için E-devlet şifreniz olmalıdır.

İkinci yöntem ise size en yakın İŞ-KUR şubesine gidip "işsizlik ödeneği formu" doldurulur ve değerlendirme süresi beklenir. Değerlendirme sonucu olumlu çıkarşa İşsizlik maaşınızı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

En çok merak edilen sorulardan biri de işsizlik maaşı alan kişi bu süre içinde sağlık sigortasından faydalanabilir mi? Cevap: Evet, faydalanır.

İşsizlik maaşı ne kadardır?
İşsizlik maaşı kaç paradır sorusu da en çok sorulan bir sorudur. Bu soruya cevap olarak işsizlik maaşı sabit bir maaş değildir, kişinin sigorta primi ne kadarsa alacağı maaş da o derece artabilir deniyor. Maaş hesabı yapılırken son dört ayın prim miktarına bakılıyor. İşsizlik maaşı hesaplaması ayrı bir mecra olup internetten bu işleri yapan siteler bulabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: soru, en yakın işkur şubesi nerede, işsizlik maaşı alabilir miyim, işsizlik maaşı alma şartları nelerdir, işsizlik maaşı başvuru için gerekli belgeler, işsizlik maaşı için nereye başvurulur, işsizlik maaşı kaç para, işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı ne kadar süre alınır, işsizlik maaşı sorgulama, işsizlik maaşına nasıl başvuru yapılır, işsizlik ödeneği başvuru nasıl yapılır, işsizlik ödeneği nedir, işsizlik ödeneğini kimler alabilir, online işsizlik maaşı hesaplama