İslam Dünyasının en kutsal yeri, yeryüzünün ilk mabedi Kabe'nin ve çevresinin görüntülerini artık ezbere biliyoruz. Peki Kabe'nin içinde neler var hiç merak ettiniz mi? İşte Kabe'nin iç yapısını ve içeride olanları gösteren görüntüler ve Kabe'nin tarihi hakkında kısa bilgi:

Kabe'nin içi tamamen mermerle kapılıdır. zeminle duvarların birleştiği yerler devasa birer süpürgeliğe benzetebileceğimiz siyah granit çevrili. Duvarlar beyaz mermerle örülü. İçeride toplam 9 adet oyma ve 1 adet kabartma tarzında yazılımış ayetler var.

İç duvarların belli bir yükseklikten sonrası yeşil mermerlerle örtülü. Tavanı da yeşil ve yerden yüksekliği 16 metredir. Kabe'nin içi 145m2'dir. Kabe'nin içinde 3 adet ahşap kolon vardır ve tavanı bunlar destekler. Direkler de altın kaplama da mevcut. Direklerin arasına bağlanmış iplere kandiller asılıdır.

Kabe'nin içinde işlemeli eski bir sanduka, tütsüleme için yine tarihi bir ocak vardır. Kabe'nin içinde, çatısına çıkmak için yapılan merdiveni kapatan üzeri ayet yazılı bir kapı daha vardır.

İşte Kabe'nin içini gösteren video:

Anahtar Kelimeler: soru, hz muhammedin mezarı kabenin içinde mi, içinde kabe geçen ayetler, kabenin iç görüntüsü izle, kabenin içi 360 derece, kabenin içi 3D, kabenin içi youtube, kabenin içinde ne var video, kabenin içinde ne var vikipedi, kabenin içinde neler var, kabenin içini izle, kabenin içinin görüntüleri, kabenin ilk yapılış hikayesi, kabenin kısa tarihi, kabeyi kim yapmıştır, kuranda kabe nasıl geçer