Kabe yer yüzünde ilk mabed ve müslümanların namaz kılarken döndükleri yöndür. Kuran-ı Kerim'de Kabe'nin İbrahim peygamber ve oğlu İsmail tarafından inşaa edildiği belirtilmiştir. Bununla beraber temellerinin ilk insan Hz. Adem tarafından atıldığını İslam tarihçileri söylemektedir.

Kabe, Mescidi Haram'daki diktörtgen prizması yapıyı içerir. Peygamber Efendimiz Mekke'deyken kabeyi sürekli tavaf etmiş ve edilmesini tavsiye etmiştir. Mescidi Haram günümüze kadar bir çok tadilat ve bakım geçirmiştir. Bununla beraber hac dönemi ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli iyileştirme süreçlerinden geçmeye devam ediyor.

Kâbe’nin de içinde olduğu mekanı çevreleyen büyük mescide “Mescid-i Harâm” ( diyoruz. Kâbe'nin büyük duvar yapısı kabaca bir kübe benziyor. Kabe'nin Kuzeydoğu duvarı 12,63 kuzeybatı duvarı 11,03 güneybatı duvarı 13,10 metre güneydoğu duvarı 11,22 metre ve yüksekliği 13 metredir. Boylece 145 m² alan üzerine kurulmuştur. Duvarlarında kullanılan taşlar Mekke tepelerindeki granit taşlardandır.

Anahtar Kelimeler: tarih, kabe ile ilgili sözler, kabe ne zaman yapıldı, kabe nerededir, kabenin bölümleri nelerdir, kabenin boyutları, kabenin en önemli özelliği, kabenin özellikleri nelerdir, kabenin tarihi kısa, kabeyi kim yaptı