Önceki yıllarda pek bilinmeyen ama son yıllarda ülkemizde de sevilerek tüketilen bir tropik meyve olan kivinin sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Aslında Kivi meyvesinin tarihi de çok eski sayılmaz, dünyaya tanıtılması 1970'li yıllara ancak dayanır. Kivi, üzüm gibi büyük ve odunsu bir gövdeye sahip ve yapraklarını her yıl döken bir asmadır. Kivi meyvesiyle alakalı bilmemiz gereken bazı bilgiler:

KİVİ NEREDE YETİŞİR?
Kivinin anavatanı Güney Çin bölgesidir. Dünyada en çok İtalya ve Yeni Zelanda'da yetişir. Şili, Fransa ve Yunanistan, Kivi'de diğer yetiştiriciler.

Ülkemizde de 1988'den beri Kivi yetişmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Ordu, Giresun, Kocaeli, Trabzon ve Rize illerinde kivi üretilmektedir… Türkiye’de en çok kivi Yalova’da yetiştirilmektedir.

KİVİNİN FAYDALARI NELERDİR?
-Gebelikte tüketildiğinde bebeğin gelişimi için son derece iyidir.
-Potasyum yönünden oldukça zengindir.
-1 adet kivide 1 kg narenciyede bulunan “C” vitamini vardır
-Sindirimi kolaylaştırıp, kabızlığı önler.
-Cilt sağlığına iyi gelir. Cildin yumuşamasını sağlayıp kırışıklıklara karşı cildi korur.
-Barındırdığı bazı maddeler kansere neden olan faktörleri önlediği için hekimlikte de kullanılır.
-Kan hücrelerinin yapımını ve çoğalmasını sağlar, bağışıklık sistemini düzenler.
-Tıbbi ilaçlarla birlikte alındığında astım ve öksürük tedavisinde kullanılır.

1 KİVİ KAÇ KALORİ VARDIR?
1 adet Kivi ortalama 160gr ağırlığındadır ve kalorisi 98kCal'dir. Kivi, yüksek oranda C vitamini, folik asit, potasyum açısından zengin bir kaynaktır. Kivi çekirdekleri omega 3 yağ asidi içerir. Aynı zamanda lif içeriği de yüksektir.

KİVİ HANGİ MEVSİMDE YENİR?
Kivi Mayıs ayında çiçek açar ve yetişmesi 5-6 ay sürer. Ekim ve Kasım Ayları Kivi'nin hasat edildiği aylardır. Ülkemizde bu süre Aralık ayı da olabilir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, bir kivi kaç kaloridir, kivi hangi hastalıklara iyi gelir, kivi hangi mevsim meyvesidir, kivi hangi mevsimde yenmelidir, kivi hangi ülkelerde yetişir, kivi nasıl tüketilir, kivi nasıl tüketilmeli, kivi nasıl yenir, kivi nasıl yenmelidir, kivi nerelerde yetiştir, kivi neye iyi gelir, kivide hangi vitaminler vardır, kivinin sağlığa faydaları nelerdir, kivinin sağlığa yararları nelerdir, türkiyede kivi yetişen yerler, ülkemizde kivi nerede yetişir