Kızılay, bir sivil tolum örgütüdür. İlk defa 11 haziran 1868 tarihinde Hilal-i Ahmer Cemiyeti adı altında kurulmuştur. 1947 yılında ise bugünkü isim ve görevlerini almıştır. 29 ekim - 4 kasım tarihleri arasında ülkemizde Kızılay Haftası kutlanır, Kızılay ile ilgili çeşitli şiirler, yazılar ve hikayeler yayınlanır ve okunur. Kızılay'ın genel merkezi Ankara'dadır ama ülkemizin her yerinde şubeleri bulunmaktadır. Kızılay'ın sembolü beyaz zemin üzerine kırmızı bir hilal şeklindedir. Görevleri ise:

Kızılay (Resmî adı: Türkiye Kızılay Derneği, Türk Kızılayı olarak da bilinir, eski adı Hilal-i Ahmer Cemiyeti), Uluslararası Kızılay Kızılhaç Hareketi'nin temel ilkeleri olan insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik çerçevesinde çalışan bir yardım kuruluşudur. Personelinin bir kısmı gönüllü olarak, bir kısmı ise maaşlı olarak çalışır.

Osmanlı İmparatorluğu'nda "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adı ile 1868 yılında faaliyete geçen kuruluş, en son 1947 yılında "Türkiye Kızılay Derneği" ismini aldı. İlk başkanlığını Marko Paşa adındaki Rum asıllı Osmanlı hekimi yaptı. Günümüzde başkanlığını Ahmet Lütfi AKAR yapmaktadır.
kızılay şubeleri için bu adresten bakabilirsiniz: http://bagis.kizilay.org.tr/subeler/subelerson.php

Anahtar Kelimeler: soru, kızılay anlamı nedir, kızılay başkanları kimlerdir, kızılay haftası ile ilgili bilgiler, kızılay haftası ne zaman, kızılay ile ilgili şiirler, kızılay ile ilgili yazılar, kızılay kısa tarihçesi, kızılay manası nedir, kızılay ne demektir, kızılay ne zaman kuruldu, kızılay nedir, kızılay şubeleri, kızılayı kimler kurdu, kızılayın görevleri nelerdir, kızılayın vazifeleri nelerdir, türkiyedeki sivil toplum kuruluşları, türkiyedeki yardım dernekleri