Kolesterol insan bedeninde bulunan yağa benzer bir maddedir. Kanda fazla bulunursa zararlara yol açabilir. Kolesterolüm var diyen biri aslında kanındaki kolesterol miktarının yüksekliğinden bahsediyordur. Kolesterol hem karaciğerde üretilir hem de insanlar dışarıdan besinler yoluyla alır. Kolesterolünüz ne kadar yüksekse kalp hastalığı olma ihtimali de o kadar yüksektir.

Kolesterol yüksekliği Nedir?
Kandaki kolesterol maddesinin fazlalığı demektir. Buna tıpta Hiperlipidemi denmektedir. İki tip kolesterol vardır. Bunlardan LDL (Kötü Kolesterol), kanda fazlaysa damarların içlerine yapışarak plaka oluşturur ve damar sertliği denilen hastalığa yol açar. HDL ise iyi kolesterol adını alır ve kötü kolesterolün uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

kolesterol nedir

Yukarıdaki resimde, kolesterol nedeniyle damarların iç çeperlerinde meydana gelen plakaların damarı nasıl tıkadığı görülmektedir.

Kolesterol'ün belirti ve şikayetleri nelerdir?
Kolesterolün kesin belirti ve şikayeti yoktur. Biriken kolesterol yıllar sonra kalp ve damar rahatsızlığı ya da felç olarak kendini belli eder. Bu yüzden 20 yaşın üstündeki kişiler kan kolesterol seviyelerinden haberdar olmalıdır ve bunun gerektirdiği hayat stili değişikliklerini uygulamalıdır.

Kolesterol neden yükselir?
Çeşitli nedenleri var, örneğin kalıtımsal faktörler, kötü beslenme alışkanlıkları, şişmanlık ve stres kolesterol miktarını arttırıcı etmenlerdendir. Doymuş yağ ve kolesterol içeren besinleri azaltmak gerekir. Sigara kolesterolü etkileyen faktörlerdendir.

EDİTÖRÜN NOTU: SAĞLIKLA İLGİLİ BU YAZI KONU HAKKINDA TEŞHİS VEYA TEDAVİ AMACIYLA DEĞİL YALNIZCA GENEL KÜLTÜR AMACIYLA YAZILMIŞTIR.

Anahtar Kelimeler: sağlık, iyi kolesterol nedir, kolesterol nasıl belli olur, kolesterol nasıl ölçülür, kolesterol türleri nelerdir, kolesterol yüksekliği nasıl geçer, kolesterol yüksekliği nasıl giderilir, kolesterol yüksekliği tedavisi, kolesterol yüksekliğinde ne yapmalı, kolesterol yükselirse ne olur, kolesterol yükselirse ne yapmalı, kolesterolüm var mı, kolesterolüm yüksek ne yapmalı, kötü kolesterol nedir