cristoph colomb kimdirAsıl adı Cristovo Colombo olan dünyaca ünlü Portekizli bir kaşif ve denizcidir. Amerika Kıtası'na ayak basan ilk kaşif olduğu biliniyor. İlk vikingler bu kıtaya ayak basmış olsalar da onlar bunun farkında değildi. Kristof Kolomb, 1451 yılında doğmuş 1506 yılında ölmüştür. 1492 tarihinde Amerika kıtasına ayak basmıştır.

Bu kara parçasını Hint toprakları zannedip dünyaya böyle duyurdu. Bu gezisini İspanyol bayrağı taşıyan gemiyle yapmıştır.

Ege denizindeki bir ada olan Chios'a kısa seyahat yaptı. Mayıs 1476'da, Cenova'dan Kuzey Avrupa'ya değerli kargo taşıyan askeri bir konvoyda yer aldı. 13 Ağustos 1476'da, Güney Portekiz sahilleri açıklarında Portekiz gemilerince yolları kesildi. Kolomb, ardından orata çıkan savaşta yaralandı ama ölmedi. Sonra, Portekiz'in küçük bir kasabası olan Lagos' da karaya çıkmayı başardı.

Kraliyet adına altın bulmak amacıyla çıktığı yolculuklardan bir kaç ada daha keşfederek dönmesine rağmen, altın bulamadığı için ona güvenenler azaldı, çevresindekiler bir bir onu terketti ve 20 Mayıs 1506 tarihinde 56 yaşındayken yalnızlık içinde öldü.

MARCO POLO KISACA KİMDİR? yazısı için Tıklayınız.

FERDİNAND MACELLAN KİMDİR? yazısı için Tıklayınız.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, amerikayı kim keşfetmiştir, dünyaca ünlü kaşifler, dünyayı ilk kim dolaşmıştır, kristof kolomb keşifleri hakkında bilgiler, kristof kolomb nerelidir, macellan kimdir kısaca, macellan nerelidir, macellan yaptığı keşifler, macellanın dünya tarihindeki önemi nedir, marco polo kimdir kısaca, marco polo nerelidir, marco polo yaptığı keşifler, önemli coğrafi keşifler nelerdir, türk kaşifler kimlerdir