Yine bir Kurban Bayramı yaklaşıyor. İnsanlarda temizlik, hazırlık, kurban alımı gibi tatlı bir telaş başladı. Kurban bayramı ile alakalı merak edilen soruları derledik. Bu sorulara verilmiş cevaplarla kurban ibadeti hakkında bilgilerimizi tazeleyeceğiz. İşte Kurban ibadeti ve kurban bayramıyla alakalı insanların en çok sorduğu sorular ve sorular ışığında verilen bilgiler:

1. Kurban ne zaman kesilir?
Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilir. Kurban kesim vakti, Bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Bayramın üçüncü günü güneş batıncaya kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Şafii mezhebine göre ise, kurban bayramın dördüncü günü de kesilebilir.

2. Kurban keserken abdestli olmak şart mıdır?
Kurban kesen kişinin abdestli olması şart olmamakla birlikte, kurban bir ibadet olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir.

3. Kadın kurban kesebilir mi?
Hayvan kesiminde, gerekli yeterlilik ve şartları taşıyan kişi kadın olsun, erkek olsun kurban kesebilir.

4. Yolcunun kurban kesmesi gerekir mi?
Yolcu kurban kesmekle mükellef değildir. Ancak kesmesi halinde, sevabını kazanır. Sefer halinde iken kurban kesenler; bayram günleri içinde memleketlerine dönerlerse, yeniden kurban kesmeleri gerekmez. Sefer halinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde memleketlerine dönenler, kurbanlarını keserler.

5.Vekalet yoluyla kurban kesilebilir mi?
Kurbanı, kişi kendisi kesebileceği gibi, vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir. Zira kurban mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde de vekalet caizdir.Vekalet yoluyla kurban kestiren kişi, bulunduğu yerde ki birisine vekalet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekalet verebilir. Vekalet, sözlü veya yazılı olarak verilebileceği gibi telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile de verilebilir.

6.Taksitle kurban alınabilir mi ?
Kişi, ister peşin ister taksitle olsun satın aldığı hayvanı kurban olarak kesebilir.

7.Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi ?
Kişi, mülkiyetinde olan veya kurban etmek amacıyla satın aldığı büyükbaş hayvana yedi kişiyi geçmemek şartıyla başkalarını da ortak edebilir.

8.Kurban yerine sadaka vermekle bu ibadet yerine getirilmiş olur mu?
Fıkhi hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban ibadeti belirli şartları taşıyan hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilir. Kurban bedelini yoksullara ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti ifa edilmiş olmaz.

ÖNEMLİ NOT: soru ve cevaplar Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi web sitesi olan http://www.diyanet.gov.tr/ adresinden alınmıştır.

Anahtar Kelimeler: soru, 2014 kurban bayramı ne zaman, hacdan görüntüler izle, hangi hayvanlardan kurban olmaz, kabeden canlı yayın izle, kurban bayramında neler yapılır, kurban bayramında yapılacaklar, kurban en fazla kaç ortak olur, kurban ibadetinin önemi nedir, kurban kaç para, kurban kesmek farz mıdır, kurban kesmek kimlere farzdır, kurban nasıl kesilir, kurban ne zaman kesilir, kurban neden kesilir, mekkeden canlı yayın izle