La havle, özellikle güç bir durum karşısında, kuvvet sabır ve metanet dilemek için yapılan bir zikirdir. Zikirin tamamı şöyledir: "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim". Bu duanın Türkçe manası ise "Yüce ve azim olan Allah'tan başka güçlü ve kuvvetli yoktur". Bu zikir Hz. Peygamberin çok tavsiye ettiği bir zikirdir. Bir hadisi şerifte:

La havle zikri cennet hazinelerinden bir hazinedir buyurulmuştur. Miraç gecesi Allah Resûlü, Hz. İbrahim'e gekdi. Hz. İbrahim, Hz. Cebrail'e yanındaki kim diye sual etti. O da, "Muhammed'dir" dedi. Hz. İbrahim şöyle dedi:

"Ya Muhammed! Ümmetine emret, cennete çok fazla fidan diksinler. Çünkü cennetin toprağı verimli ve yeri de geniştir." Allah Resulü, cennet fidanının ne olduğunu sorduğunda da şu cevabı verdi Hz. İbrahim: 'Lâ havle velâ kuvvete illa billâh'tır.

Görüldüğü gibi bir çok hadisi şerife konu olan la havle zikri, cennetin kapısı, cennetin anahtarı ve cennet fidanı gibi sıfatlarla müminlere tavsiye edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: soru, en önemli zikirler, la havle ayet midir, la havle çekmek nedir, la havle duasının anlamı nedir, la havle duasının türkçe anlamı, la havle hadis midir, la havle ne demek, la havle neden çekilir, la havle nedir, la havle ve vela kuvvete duası, la havle vela kuvvete ne demek, sabır için dualar