2 temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneğine üye bir grubun sivas‘taki madımak ötelinde bulunması yüzünden bir kesim kişiler oteli ateşe vererek yaktı. Toplamda 35 kişi yanarak ya da dumandan boğularak öldü. Aralarında Aziz Nesin‘in de bulunduğu bir çok kişi yaralandı. Saldırının davası 19 yıl sonra zaman aşımına uğrayarak düştü. Bu talihsiz Olay bir çok kişi tarafından Türkiye‘nin en kanlı Alevi-Sünni çatışmalarından biri olarak kabul edilmektedir.

Talihsiz olayda, otele sığınmış olan kişilerden, aralarında Asım Bezirci, Nesimi Çimen ,Muhlis Akarsu , Metin Altıok ve Hasret Gültekin'in de bulunduğu 35 kişi yanarak veya dumandan boğularak yaşamını yitirdi. Aralarında Aziz Nesin'in de bulunduğu 51 kişi de olaylardan kendi olanaklarıyla, ağır yaralarla kurtuldu.

Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alındı. Daha sonra gözaltına alınanların sayısı 190'a çıktı. Gözaltına alınan 190 kişiden 124'ü hakkında "laik anayasal düzeni değiştirip din devleti kurmaya kalkışma" suçlamasıyla dava açıldı, geri kalanlar serbest bırakıldı.

Kamuoyunda Sivas Davası olarak bilinen davanın ilk duruşması, Ankara 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde 21 Ekim 1993 günü yapıldı. 26 Aralık 1994'te karara bağlanan dava sonucunda, 22 sanık hakkında 15'er yıl, 3 sanık hakkında 10'ar yıl, 54 sanık hakkında 3'er yıl, 6 sanık hakkında 2'şer yıl hapis cezası, 37 sanık hakkında da beraat kararı verildi.

Geçen bu zaman zarfı içerisinde sanık sayısı tahliyelerle 33'e düştü. Olayın kilit ismi olarak nitelendirilen, dönemin Sivas Belediye Meclisi üyesi Cafer Erçakmak ve Yargıtay'ın 1997'deki bozma kararından sonra firar eden 8 sanık ise halen yakalanamamıştır. 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımından dava düşürülmüştür.

Sivas Davası İstiklal Mahkemeleri sonrasında, tek bir davada, bu kadar çok idam cezasının verildiği ilk davadır.

Anahtar Kelimeler: soru, aziz nesin kimdir kısaca, aziz nesin nasıl öldü, madımak olayı aziz nesin öldü mü, madımak olayı kim yaptı, madımak olayı nasıl oldu, madımak olayı neden oldu, madımak olayı nedir kısaca, madımak oteli nerededir, sivas katliamı aziz nesin öldü mü, sivas katliamı kaç kişi öldü, sivas katliamı kim yaptı, sivas katliamı nasıl oldu, sivas katliamı ne zaman oldu, sivas katliamı nedir kısaca