mandalinanın faydalarıSonbahar meyvelerinden biri olan Mandalinanın hangi vitamin ve besin öğelerine sahip olduğunu biliyor muydunuz? Peki Mandalina yemenin ne gibi faydaları vardır hiç merak ettiniz mi? Orta boy bir mandalinanın kaç kalori olduğuna dair bir tahmin yürütebilir misiniz? Ya da mandalina ülkemizde en çok nerelerde yetişir diye düşündünüz mü?

1. MANDALİNA İSMİNİN ANLAMI NEDİR?
Türkçe'ye İtalyanca'daki "mandarino" sözcüğünden geçtiği biliniyor. İtalyanca'ya da Çince'den geçmiş olabileceği tahmin ediliyor. Mandarin, eski Çin'de devlet yetkililerinin giydiği sarı renkli kaftanın adıdır.

2. MANDALİNA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?
Tangerina, nova, kinnow, fremond, klausellina, robinson, okitsu, satsuma, ankor, klemantin, fortune, yerli, lee, fairchild marisol, minneola, ortanik, kara, ovari.

3. ORTA BOY BİR MANDALİNA KAÇ KALORİDİR?
75 gram ağırlığındaki ortaboy bir mandalina yaklaşık 38-40kCal'dir.

4. MANDALİNADA BULUNAN VİTAMİNLER VE BESİN ÖĞELERİ NELERDİR?
A ve C vitamini, potasyum, folik asit ve lif yönünden zengin. Ayrıca az miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içerir.

5. EN ÇOK MANDALİNA YETİŞEN ÜLKELER HANGİLERİDİR?
2011 Dünya tarım örgütü verilerine göre: Çin, İspanya, Brezilya, Japonya ve Türkiye mandalina üretiminde ilk beştedir.

6. MANDALİNANIN FAYDALARI NELERDİR?
Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürmede etkili olur. Damar sertliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Grip olanlara iyi gelir. Bağışıklık sistemini korur.

Anahtar Kelimeler: sağlık, soru, çok mandalina yemenin zararları, mandalina ismi nereden geliyor, mandalina isminin anlamı, mandalina kabuğunun faydaları, mandalina kaç kaloridir, mandalina yemenin faydaları nelerdir, mandalinada hangi vitaminler vardır, mandalinadaki besin değerleri