Mangala; Minkale ya da Türk Mankalası olarak adlandırılan bir zeka oyunudur. Mankala kelimesinin Arapça'da aktarma, taşıma anlamına gelen ve Türkçe'de de nakletme şeklinde yerleşmiş olan olan nakl kökünden türediği, mangalanın da bu sözcükten geldiği düşünülmektedir. Mangala, Mısır'da, Ortadağu'da ve Avrupa'da da ufak farklılıklarla oynanır. Oyunun Kuralları Şöyledir:

MANGALA OYUN KURALLARI
✦ Oyunda 14 (veya 12) oyuk kullanılır.

✦ Bunlara ek olarak her oyuncu oyunda kazanacağı taşlarını koymak üzere bir kale çukuruna sahiptir.

✦ Her iki oyuncu oyun başında kendi tarafındaki 6 oyuğa 4 taş koyar.

✦ İlk oyuncu kendi tarafındaki çukurlardan birini seçer ve içindeki taşları, saatin tersi yönünde, sıradaki çukurlara birer birer bırakarak ilerler.

✦ Eğer dağıtılan son taş ile çukurdaki taş sayısı 2 veya 4'e ulaşırsa bu çukurdaki taşlar çukurun kimin tarafında olduğuna bakılmaksızın kazanılmış olur ve oyuncunun kalesine katılır.

✦ Bu çukurdan önceki çukurlarda da 2 veya 4 taş bulunuyorsa bu taşlar da kazanılmış olur.

✦ Oyuncular sıra ile bir el oynar. Bir oyuncunun o anda kendi tarafındaki çukurlarda taşı kalmamışsa oyuncu o el için sırasını savmış olur.

✦ Oyun bütün çukurlar boşaldığında sona erer. Oyun sonunda kalesinde en çok taş biriktiren oyuncu kazanmış olur.

Bazı versiyonlarda başlangıçta oyuklara konulan taş sayısı 6 olarak geçmekte ve son taşın geldiği oyukta 6 taş birikmesi durumunda da taşların kazanılacağı kuralı yer almaktadır. Oyun bu şekli ile Alman Bohnenspiel oyunu ile, bitişteki farklılık dışında, aynı kurallara sahip olur.

MANGALA NASIL OYNANIR VİDEO İZLE

Anahtar Kelimeler: soru, magala oyunu tarihçesi, mangala anlamı nedir, mangala nasıl bir oyunduri mangala oyunu hakkında kısa bilgi, mangala ne demektir, mangala oyunu hakkında ödev, mangala oyunu indir, mangala oyunu kuralları nelerdir, mangala oyunu nereden alırım, mangala oyunu video izle, mangala oyununu kim buldu, mangala satın al, tarih boyunca zeka oyunları, türklerin bulduğu zeka oyunları