Geçtiğimiz günlerde bir Umre ziyareti yapmasıyla tekrar gündeme oturan Mehmet Ali Ağca, 1958 yılında Malatya ili Hekimhan ilçesinde doğmuştur. Abdi İpekçi ve Papa 2. Jean Paul Suikastlarıyla tanınan bir suçludur. Son olarak, 18 Ocak 2010 tarihinde cezasını tamamlayıp hapisten çıkmıştır. Mehmet Ali Ağca'nın hayatını ve yaptıklarını kısa başlıklar halinde aşağıdan okuyabilirsiniz:

Mehmet Ali Ağca, 1 Şubat 1979'da Milliyet gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi'ye düzenlenen suikastın tetikçisi olarak olaydan 5 ay sonra gelen bir telefon ihbarı sonucu yakalandı.

Cezaevinden 6 ay sonra 23 Kasım 1979'da, adı Susurluk Kazası ile gündeme gelen Abdullah Çatlı'nın da aralarında bulunduğu iddia edilen bir grubun yardımıyla kaçırıldı ve Bulgaristan'a geçti.

13 Mayıs 1981'de II. Jean Paul'e suikast düzenleyen Mehmet Ali Ağca'nın suikast soruşturması boyunca 128 kez ifadesi alındı. 22 Mart 1986'da İtalya'da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Vurulmasından 4 gün sonra kendisini vurani af ettiğini bildiren II. Jean Paul, Ağca'yı 27 Aralık 1983'te bizzat İtalyan cezaevinde ziyaret etti.

13 Haziran 2000'de dönemin İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi'nin affını onaylamasıyla Türkiye'ye iade edildi. Sadece gasp suçundan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan Mehmet Ali Ağca'nın Abdi İpekçi cinayetinden tekrar yargılanmasının mümkün olmadığı açıklandı.

Mehmet Ali Ağca, 12 Ocak 2006 tarihinde avukatının yaptığı başvuru üzerine serbest bırakıldı. Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine ise Yargıtay tahliye kararını oybirliğiyle bozdu ve Mehmet Ali Ağca 20 Ocak 2006 tarihinde tekrar tutuklandı. Sadece 8 gün serbest kalan Ağca'nın, Kartal'da bir arkadaşının evinde kaldığı ortaya çıktı. [kaynak: sabah.com.tr ve vikipedi.org]

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, abdi ipekçiyi mehmet ali ağca mı öldürdü, mehmet ali ağaca hayatı, mehmet ali ağaca kimdir, mehmet ali ağca abdullah çatlı ilişkisi nedir, mehmet ali ağca hacca gitti mi, mehmet ali ağca hayatı özet, mehmet ali ağca kaç yıl hapis yattı, mehmet ali ağca kimdir kısaca, mehmet ali ağca mehdi midir, mehmet ali ağca papayı öldürdü mü, mehmet ali ağca papayı vurdu mu, mehmet ali ağcanın yaptıkları