meme kanseri logoÇağımızın en sık görülen hastalıklarından ve kanser türlerinden biri olan Meme kanseri çok dikkat edilmesi ve hastalığın başlangıcında mutlaka tespit edilmesi ve hemen tedaviye geçilmesi gereken bir illet. Günümüzde en çok kadınlarda görülse de erkeklerde görülme olasılığı da azımsanmaması gereken meme kanserine bir bakış::

MEME KANSERİ NEDİR?
Meme hücrelerinde başlayan kanser türüne meme kanseri denilmektedir. Dünyada görülme sıklığı akciğer kanserinden sonra gelmektedir. Günümüzde her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Sadece kadınlarda değil erkeklerde de görüldüğü biliniyor.

MEME KANSERİ GÖRÜLME RİSKLERİ NELERDİR?
Meme kanseri riskini artıran faktörler şunlardır;50 yaş üzerinde olunması,anne veya kızkardeş meme kanseri ise, 2-3 kat daha fazla görülme ihtimali artar. Adet görmeye 12 yaşından önce başlamış olması Hiç gebe kalmamış olması, 50 yaşından Adet görmesi 50 yaşından sonra da devam ediyor olması.

MEME KANSERİ BELİRTİSİ OLABİLECEK BULGULAR NELERDİR?
* Memede ağrısız, zamanla büyüyen bir kitlenin hissedilmesi.
* Nadir olarak memede çekintiler,
* Deride kalınlaşma, şişlikler, deride tahriş ya da bozulmalar
* Meme ucunun hassaslaşması ya da içe dönmesi de dahil olmak üzere meme ucu belirtileri yer almaktadır.

MEME KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER?
Genel sağlık durumunuzu koruma amaçlı dengeli beslenme, zayıflama veya kilonuzu koruma, sigara içmeme, alkolü sınırlandırma, düzenli egzersiz gibi faaliyetler meme kanserine yakalanma riskinizi azaltabilir. Fakat tamamen kaldırır denemez.

MEME KANSERİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhistir. Meme kanseri tedavisi, içinde meme cerrahı, tıbbi onkolog ve radyasyon onkoloğu olan profesyonel bir ekip tarafından yapılır. Temel tedavi cerrahi müdahaledir. Kanserin yayılmaması için Meme dokusunun ameliyatla alınmasna mastektomi denir.

MEME KANSERİYLE ALAKALI DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN:

http://kanser.gov.tr/kanser/kanser-turleri/49-meme-kanseri.html

Anahtar Kelimeler: sağlık, kanser çeşitleri nelerdir, mastektomi nedir, meme kanseri nedir, meme kanseri tedavisi var mıdır, meme kanserinin belirtileri nelerdir