Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın (s.a.v) doğduğu gününe mevlid kandili denir. Mevlid Kandili, hicr takvime göre kutlanır bu nedenle bir sonraki yıl, bu yılın 11 gün öncesine denk gelir. Mevlid kandili 9 Rebiülevvel günüdür. Yani peygamberimiz hicri aylardan rebiüevvel ayının dokuzuncu gecesi bir pazartesi günü doğmuştur. Mevlid Kandili ile ilgili bazı sorulara kısaca cevaplar verelim:

1. MEVLİD kelimesi ne demektir?
Mevlid, Arapça bir kelime olup "doğum" anlamına gelir. Kelime yanlış olarak Mevlüt, Mevlit, Mevlüd diye de yazılmaktadır. Aynı zamanda Süleyman Çelebi tarafından yazılmış bir şiirin (naat) adıdır.

2. MEVLİD kandili ne zaman kutlanır?
Mevlid Kandili ya da mevlid gecesi, Hicri aylardan biri olan rebiülevvel ayının 9. gecesidir. Miladı takvimde ise bu her sene 11 gün geriye gitmektedir. 2014 yılında 12 ocak iken, 2015 yılında 1 ocak olacaktır.

3. MEVLİD kandilinin kutlanması doğru mudur?
Neden yanlış olsun ki? Peygamber Efendimizi ve ashabını hatırlamak ve ibadet etmek için güzel bir fırsattır. Mevlid kandilini kutlamak bidat değildir. Mübahtır. Bu görüş ehli sünnet alimlerince dile getirilmiştir. Peygamber efendimiz anılması gereken en önemli kişiliktir. Ahzab suresi 21. ayette “Şüphesiz Allah resulünde Allaha ve Ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için en güzel bir örnek vardır,” buyurmaktadır.

4. MEVLİD kandilini nasıl geçirmeliyim?
Namaz kılmak, oruç tutmak, Kur'an-ı Kerim okumak, sadaka vermek ve bol bol istğfarda bulunmak bu gece yapılacak ibadetlerden bazılarıdır. Bu geceye özel bir ibadet şekli yoktur, sevabını Allah'tan bekleyerek ve huşu içinde yapılan ibadetler makbuldur.

5. MEVLİD kandili ilk defa ne zaman kutlandı?
Hz. Muhammed'in doğumunu anma ve kutlamak için düzenlenen törenler, tarihte ilk kez Mısır'da Fatımiler döneminde başladı. Eyyubiler tarafından da benimsendi. Böylece ilk defa Mısır coğrafyasında Mevlid kutlamaları yapıldı. Amaç Peygamber Efendimizi (sav) ve ashabının yaşadığı parlak dönemleri hatırlamak.

6. MEVLİD ile KUTLU DOĞUM arasındaki fark nedir?
İkisi de peygamber efendimizin doğumuna referans olmakla beraber, mevlid hicri takvime göre yapılan kutlamayı; KUTLU DOĞUM ise miladi takvime göre yapılan kutlamayı gösterir. Yani Mevlid 9 Rebiülevvel tarihine karşılık gelen ve her yıl 11 gün öncesine giden bir miladi gündür, Kutlu doğum ise 20 Nisan tarihidir.

Anahtar Kelimeler: soru, hadislerde kandil geceleri var mı, mevlid anlamı nedir, mevlid gecesi namazı nasıl kılınır, mevlid gecesi okunacak dualar, mevlid kandili ile ilgili ayetler, mevlid kandili kuranda var mı, mevlid kandili namazı nasıl kılınır, mevlid kandili ne demektir, mevlid kandili ne zaman 2014, mevlid kandili niçin kutlanır, mevlid kandilinde yapılması gerekenler, mevlid manası nedir, mevlid ne demektir, mevlüt ne demektir