Osmanlı döneminin en önemli mimari ve inşaat mühendisidir. Kanuni Sultan Süleyman, 2.Selim ve 3.Murat devirlerinde baş mimar olarak görev yapmıştır. 1489 tarihinde Kayseri'de doğan Mimar Sinan 1521'de Yeniçeri ocağına katıldı. 17 yıl yeniçerilikten sonra 49 yaşındayken mimarlığa yükseldi ve 49 yıl boyunca onlarca eser yaparak Osmanlı'ya hizmet etmiştir.

1588'de İstanbul'da vefat eden Mimar Sinan, Süleymaniye Camii'nin yanında kendi yaptığı sade türbeye defnedilmiştir. Eserlerine "fakir ve değersiz kul Hassa Başmimarı" diye imza atmıştır.

Mimar Sinan 81 camii, 51 mescit, 55 medrese, 26 darül-kurra, 17 türbe, 17 imarethane, 3 hastane, 5 su yolu, 8 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 375 eser yapmıştır. Ayrıca, Edirne ilindeki Selimiye Camisi Dünya Kültür Mirası listesindedir.

Mimar Sinan 1588'de İstanbul'da 99 yaşındayken vefat etti. Türbesi Süleymaniye Cami'ndedir.

MİMAR SİNAN BELGESELİ İZLE:

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, mimar sinan biyografi kısa, mimar sinan ermeni midir, mimar sinan etnik kökeni, mimar sinan gerçek adı nedir, mimar sinan hayatı özet, mimar sinan kaç yaşında öldü, mimar sinan kısaca hayatı, mimar sinan nerelidir, mimar sinan rum mu, mimar sinanın önemli eserleri, mimar sinanın yaptığı camiler, mimar sinanın yaptığı köprüler, osmanlı dönemleri mimarları