Miraç Kandili, İslam'ın elçisi Peygamber Efendimizin (s.a.v) bir gece Allah'ın bir mucizesi olarak Mekke'den Bugünkü Kudüs'ün bulunduğu topraklara yaptığı ve çeşitli mucizelere şahit olduğu yolculuğun yıl dönümlerinin günümüzdeki kutlanış biçimidir. Miraç mucizesi Kuran-ı kerim'de isra suresinde ve bir çok sahih hadiste yer bulmuştur. Buna inanmayan dinden çıkar. Miraçla İlgili Ayet şudur:

“Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraç, Receb ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakkın daveti üzerine Cebrail Aleyhisselâmın rehberliğinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselamın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, oradan semaya, yüce âlemlere, İlâhî huzura yükselmesidir.

Miraç Kandilinde ne yapılır?
malayani terk edilir,
kuran okunur,
zikir edilir,
peygamber efendimize salavat getirilir,
kaza namazları kılınır,
nafile namazlar kılınır,
sıla-ı rahim yapılır.
sadaka verilir.

Anahtar Kelimeler: soru, 2014 miraç kandil mesajları, ayetlerde miraç kandili, hadislerde miraç kandili, kuranda miraç kandili, miraç kandili dinde yeri var mı, miraç kandili ilk defa ne zaman kutlandı, miraç kandili kuranda var mı, miraç kandili kutlamak caiz midir, miraç kandili namazı nasıl kılınır, miraç kandili nasıl değerlendirilir, miraç kandili nasıl kutlanır, miraç kandili ne zaman, miraç kandili nedir özet, miraç kandili özet, miraç kandili yapılan ibadetler