Piramitler, tarih boyunca gizemlerini ve sırlarını korumuş tarihi eserlerdir. Tarihteki bir çok medeniyet çeşitli nedenlerden ötürü piramitler inşa etmiş olsalar da bugün en çok bilinen piramitler, Mısır'da bulunanlardır. Bunlardan Gize Piramitleri 3 adettir, bunlar: Keops, Kefren ve Mikerinos'tur. Şimdi Mısır'daki Piramitlerle alakalı bazı genel özellikleri sıralayalım:

mısır piramitleri özellikleri

1. Dünyanın ilk inşa edilen piramidi Sakkara’dadır, inşaatı M.Ö 2620 yılında bitmiştir.

2. Mısır'daki piramitlerin yapımında Yaklaşık 200.000 işçinin çalıştığı tahmin ediliyor.

3. Gize piramitlerinde 15 milyondan fazla kireç taşı kullanılmıştır.

4. Keops piramidinin taban çevresini, piramidin yüksekliğinin iki katına bölersek tam olarak pi sayısı ortaya çıkar.

5. Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı tam olarak dünya ile güneş arasındaki mesafeyi veriyor.

6. Piramitlerin içi yaz mevsiminde serin, kış mevsiminde ise ılık olur.

7. Gize'den geçen boylam, denizlerle karaları iki eşit parçaya böler.

8. Piramit firavunlardan hangisi için yapıldıysa, kralın odasına senede yalnızca iki kez güneş girer. Bunlar kralın doğduğu ve öldüğü günlerdir.

9. 62 metre yüksekliği ile Gize Piramitleri içerisinde en küçüğü olan Mikerinos Piramidi Kefrenin oğlu için yaptırılmıştır.

10. Mumyalarda radyoaktif madde bulunduğundan mumyaları ilk bulan 12 bilim adamı kanserden ölmüştür.

11. Gize'deki üç piramit aralarinda bir Pisagor üçgeni olacak sekilde düzenlenmislerdir. Bu üçgenin kenarlarinin birbirlerine göre orani 3:4:5'dir.

Anahtar Kelimeler: tarih, gize piramitleri nerede, mısır piramitlerinin sırrı çözüldü mü, nekropolis nedir, piramitler hangi ülkelerde var, piramitler ne zaman yapıldı, piramitler neden yapıldı, piramitlerin gizemleri nelerdir, piramitlerin inşa edilme nedenleri, piramitlerin özellikleri nelerdir, piramitlerin sırrı belgesel izle, piramitlerin sırrı video izle, piramitlerin yapısı nasıldır, pramitleri kim yaptı, pramitlerin sırrı nedir kısaca