Önce NTV'de, şimdilerde ise Star TV'de Mucize Lezzetler adlı yemek programını yapan ve sunan Refika Birgül, değişik ve hiperaktif üslubuyla izleyici dikkatlerini üzerine çekiyor. Refika Birgül, 1980 İstanbul doğumludur ve gerçek mesleği Psikologluk'tur. Kıbrıslı bir anne ve Nevşehirli bir babanın çocuğudur. Ebeveynleri doktor olan eğitimli bir aileden gelmektedir.

Refika Birgül, şuan Hurriyet Gazetesi'nde yemek yazıları yazmaktadır. Ayrıca yemek kitapı da vardır. Refika Birgül, Robert Koleji ve Koç Üniversitesi mezunudur. Koç Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. Lonrda'da liderlik Eğitimi aldı.

Psikoloji bölümü okumasına rağmen fizik ve matematiğe meraklı olan Refika Birgül matematiği mutfakla buluşturmak istemiştir. Akdeniz mutfağını Kıbrıslı annesinden, teyze ve dayılarından öğrenmiçtir. İç Anadolu mutfağını ise Nevşehirli babasından, dede, hala ve yengelerinden öğrendi.

Yemek kitabının adı ve künyesi şöyledir: Refika'nin Mutfağı / Cooking New Istanbul Style , 2010, 372s, Boyut Yayıncılık. Yeni kitabı ise Bulgurun Halleri adlı kitabıdır. Refika'nın mutfağı İstanbul'un Kuzguncuk semtindedir.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, mucize lezzetler sunan kadın, mucize lezzetler sunucusu kim, mucize lezzetlerdeki aşçı, refika birgül asıl mesleği nedir, refika birgül boyu kaç, refika birgül evli mi, refika birgül hangi okul mezunu, refika birgül kilosu kaç, refika birgül nerelidir, refika birgül tarifleri, refika birgül yemek kitapları, refika birgül yemek tarifi izle, refika birgülün yeni kitabı, refika isminin anlamı