muharrem ayıHicri aylardan birincisi hem de İslam dininde yeni bir yılın ilk günü kabul edilen Muharrem Ayı nedir, bu mübarek ay içersinde ne tür ibadetler ve dualar yapılır, bu zaman diliminde meydana gelen olaylar nelerdir bir bakalım ve muharrem ayının fazileti hakkında hadis-i şeriflerle ve ayetlerle az biraz malumat verelim dedik, buyurun:

MUHARREM AYININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
1. Muharrem kelime olarak "hürmetli olan, haram kılınmış" demektir.
2. Haram aylardan biridir. Yani savaşmanın yasak olduğu aylardandır.
3. İçinde Aşura Günü vardır. Aşura Günü hakkında bilgi için tıklayın.
4. Hz. Hüseyin Muharrem ayında şehit edilmiştir.

MUHARREM AYI İLE İLGİLİ HADİSLER NELERDİR?
1. "Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevap vardır.”

2. "Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir."

3. "Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."

4. "Ayların efendisi Muharrem, günlerin efendisi Cuma’dır."

5. "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç, Allah'ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.”

MUHARREM AYI İLE İLGİLİ KUR'AN AYETLERİ VAR MIDIR?
Kuran- Kerim'de bu ay ile ilgili direk bir ibare bulunmasa da Fecr Suresi'nde geçen on geceler ibaresinin muharrem ayı için indirildiği rivayet edilmiştir. Bunun dışında Tevbe suresinde yine isim zikredilmeden Haram Aylar ibaresi geçmektedir.

AŞURE GÜNÜ İLE İLGİLİ YAZIMIZA DA GÖZ ATIN: tıklayın

Anahtar Kelimeler: soru, muharrem ayı duaları, muharrem ayı ibadetleri, muharrem ayı ile ilgili ayetler, muharrem ayı ile ilgili hadisler, muharrem ayı önemli olaylar, muharrem ayında olan olaylar, muharrem isminin anlamı, muharrem ne demektir, muharrem orucu var mıdır