Muhtıra kelime manası olarak herhangi bir şeyi anımsatma, uyarma amacıyla yazılan yazı; günü gününe tutulan günlük, günce. bir devletin başka bir devlete politik sorunlarla ilgili olarak yolladığı uyarı yazısı, diplomatik nota. not defteri, andaç, ajanda gibi anlamları var. Türkiye'de ise genelde askerin dönemin hükümetini hedef alan bir diplomatik uyarı belgesidir. 12 mart ve 27 Nisan muhtıraları buna bir örnektir.

12 Mart Muhtırası:

12 Mart 1971 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri komutanı Faruk Gürler, Deniz Kuvvetleri komutanı Celal Eyiceoğlu ve Hava Kuvvetleri komutanı Muhsin Batur'un imzasıyla Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'a bir muhtıra vererek hükûmetin istifaya zorlandığı askeri müdahaledir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde meydana gelen dördüncü; başarılı olmuş ikinci; ve emir-komuta zinciri içerisinde yapılmış ilk askeri darbe eylemidir.

27 Nisan e-muhtırası:

Genelkurmay Başkanlığı Basın Açıklaması, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Genelkurmay Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısı ile 27 Nisan 2007 tarihinde gece saat 23:20'de yaptığı, lâiklikle ilgili açıklama. Türk kamuoyunda hakim olan görüş, basın açıklamasının "muhtıra" olduğu yönündedir. Bildiri internet aracılığıyla verildiği için "e-muhtıra" olarak da adlandırılmıştır.

Anahtar Kelimeler: soru, 12 mart muhtırası nedir, 27 nisan muhtırası nedir, asker darbeler özet, askeri muhtıra nedir, askeri muhtıra verilen hükümetler, e-muhtıra içeriği nedir, e-muhtıra kim kime verdi, e-muhtıra ne demektir, e-muhtıra ne zaman verildi, muhtıra kelime anlamı nedir, muhtıra manası nedir, muhtıra örneği, muhtıra sözlük anlamı nedir, muhtıralar tarihleri, türkiye askeri darbeler ne zaman, türkiye muhtıra listesi