Musul ve Kerkük, bugünkü Irak ülkesinin sınırları içinde yer alan iki şehir. Türk tarihinde önemli bir yere sahip. Suriye ve Irak'ta hüküm süren IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) örgütü tarafından Musul'un kontrolünü ele alındığı duyurulunca bu iki şehir yine gündeme geldi. Bu iki şehir bir zamanlar Osmanlı vilayetiydi. Musul 1878-1918 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin kontrolü altındaydı. Musul'un tarihi ve politik önemine kısaca bakalım:

KISACA MUSUL HAKKINDA BİLGİ:
Irak'ın en büyük kentlerinden biri olan Musul, Irak'ın kuzeyinde Dicle Nehri kıyısında konumlanmıiştır. Musul halkı Araplar, Türkler ve Kürtler'den oluşmaktadır. Nüfusunun çoğunluğu Arap ve Kürt'tür.

Musul'un diğer adları Havlan ve Mavsil'dir. El Cezire bölgesinde, Dicle Nehri kıyısında, eski Ninova şehrinin batısında yer almaktadır. Savunmaya uygun coğrafî konumu ve verimli toprakları şehrin önemli özelliğidir.

Musul, Antik çağdan sonra Hıristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiştir. Halife Ömer devrinde ise İslâm'ın hükmü altına giren Musul, Emeviler ve Abbasiler döneminde de önemini korumuştur.

musul şehri tarihi eserleri

MUSUL ŞEHRİNİN ÖNEMİ NEDİR?
Musul, Ortadoğu’nun önemli bir coğrafyada yer bulması nedeniyle muhtelif kültür ve medeniyetlerin kesitiği bir şehir halindedir. Şehirde önemli tarihi eserler mevcuttur. İnsanlık tarihinin ilk yazılı belgeleri bu bölgede ortaya çıkarılmıştır. İnsanların kalabalıktan teşkilâtlı topluma geçişte oluşturdukları bilgiler ilk olarak yine bu bölgede meydana gelmiştir.

MUSUL SORUNU NEDİR?
I. Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı hakimiyetindeki Musul ve çevresi petrol varlığı sebebiyle, İngiltere, Fransa, Almanya arasında rekabet konusu oldu. Bölge, 1916 tarihli Sykes-Picot Antlaşması ile Fransa'ya bırakılmıştı.

Nisan 1920 San Remo Konferansında Fransa, kendisini Orta Doğu'daki menfaatlerini desteklemesi sebebiyle, Musul bölgesini İngiltere'ye bıraktı. 15 Kasım 1918 tarihinde İngiliz askerleri Musul'a asker çıkarıp işgal ettiler.

Musul, 1926 yılında yapılan Ankara Antlaşmasıyla Irak'a bırakılmıştır.

Anahtar Kelimeler: soru, kerkük gezilecek yerleri, kerkük hangi ülkededir, kerkük ne demektir, kerkük nerededir, kerkük sorunu nedir, kerkükte görülecek yerler, musul gezilecek yerleri, musul görülecek yerler, musul hangi ülkededir, musul kimlerindir, musul ne demektir, musul nerededir, musul nerenin şehridir, musul sorunu nedir, musul ve kerkük bizimdir turgut özal video, musul ve kerkük ne zaman kaybedildi, musul ve kerkük ne zaman verildi, musul ve kerkük neden verildi, musul ve kerkük petrolleri, musul ve kerkük sorunu nedir, musul ve kerkük türkiye'nin