nasrettin hoca resimleriTürk fıkralarının vazgeçilmez yüzü Nasrettin Hoca, şaka ve esprileriyle yüzyıllar boyunca insanları güldürmeyi başarmış bir kahramanımızdır. Bu yazımızda kahramanımızın hayatını kısaca hazırladık. Hoca kısaca kimdir, nerelidir, neler yapmıştır gibi sorulara kısa cevaplar bulacaksınız. İşte kısa bir Nasrettin Hoca biyografisi:

Kısaca Hayatı Özeti:

1208 yılında bugün Eskişehir ilimize bağlı Sivrihisar'ın Hortu Köyü'nde doğduğu sanılıyor. Babası Abdullah Efendi köyün imamı idi. Ondan sonra da oğlu Nasreddin, kendi köyünde imamlık yaptı. Bu yüzden kendisi Hoca diye anılmaktadır.

Hoca ve ailesi 1236’da Konya’nın Akşehir ilçesine göçtüler. Burada Seyyid Mahmud Hayranî adlı bir veliye bağlandı ve onun derslerine katıldı. Medresede ders verdiği ve kadılık da yaptığı bilinmektedir.

Hoca, 1284 yılında Akşehir'de vefat etti. Mezarı Akşehir'deki türbesindedir.

Bununla birlikte Evliya Çelebi, seyahatnamesinde hocadan "El-Mevla Hazret Şeyh Hoca Nasreddin" diye bahseder ve onun I. Murat ve Yıldırım Beyazit devrinde yaşadığını ileri sürüp alim ve hazır cevaplılığını över.

nasreddin hoca resimleri

Nasrettin Hoca'nın Önemi:

Nasreddin Hoca kadar millî kültürümüze mal olmuş ikinci bir kişi yoktur. O, 250 milyonluk Türk dünyasında, İslâm aleminde bilinir, sevilir. Azerbaycan’da Molla Nasreddin, Kazakistan’da Koja Nasreddin, Özbekistan’da Nasreddin Efendi'dir.

Nasreddin Hoca, “efsaneleşmiş bir halk filozofudur”. Fıkralarının tamamında sağlam bir dünya görüşü vardır. Herhangi bir aşırılığa onun zıddı ile karşılık verir. Yıkıcı değil yapıcıdır. İnsanı önce güldürür, sonra düşündürür. Her sözünde bir hikmet vardır. Günlük hayatın her safhası onun fıkralarında yer alır.

Nasreddin Hoca, Türk milletinin mizah anlayışının ve zekasının sembolüdür. Bu sebeple de, her çağda yeniden ortaya çıkmakta, kendisine ait olmayan fıkralar bile onun adı ile nakledilmektedir.

Nasreddin Hoca hakkında yazılan ilk kitapta (Hikâyat-i Kitab-ı Nasreddin) 43 fıkra var iken, 1676’da yazılan kitapta 112, 1822’de 160, 1958’de ise 445 Nasreddin Hoca fıkrası kayıt edilmiştir. Bugünlerde fıkra sayısının 500’ün üzerinde olduğunu söylemek mümkündür.

Nasrettin Hoca'nın atasözü haline gelen bazı sözleri:

Acemi bülbül bu kadar öter.
Ağaçtan öteye yol gider.
Bilenler, bilmeyenlere öğretsin.
Biz senin gençliğini de biliriz.
Buyurun cenaze namazına.
Dağ yürümezse derviş yürür.
Damdan düşen bilir, damdan düşenin halini.
Dostlar alış-verişte görsün.
El, elin eşeğini türkü çağırarak arar.
Ölme eşeğim ölme…
Parayı veren düdüğü çalar.
Ye kürküm ye!
Yiğidin malı göz önünde gerek.
Yorgan gitti, kavga bitti.

NASREDDIN HOCA ÇİZGİ FİLM:

Anahtar Kelimeler: tarih, nasreddin hoca biyografi kısa, nasreddin hoca çizgi filmleri izle, nasreddin hoca deyimleri, nasreddin hoca en güzel fıkralar, nasreddin hoca en komik fıkraları, nasreddin hoca hangi dönemde yaşadı, nasreddin hoca hayatı ödev, nasreddin hoca hayatı özeti, nasreddin hoca kimdir kısaca, nasreddin hoca kısa fıkraları, nasreddin hoca ne zaman yaşadı, nasreddin hoca nerelidir, nasreddin hoca sözleri