Nasuh Mahruki, Dağcılık sporunda Türkiye'de yetişmiş önemli kişilerden, ayrıca AKUT derneğinin mevvut başkanı. 21 Mayıs 1968'de İstanbul'da doğdu. Şişli Terakki Lisesi'ni ve Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi. Aynı zamanda yazarlık ve fotoğrafçılık yapmaktadır. 2014 Yerel seçimlerinde CHP'den Kadıköy aday adayı oldu, sonra vazgeçti. Nasuh Mahruki hakkında diğer bilgilerimiz:

1992-1994 yılları arasında Sovyetler Birliği'nin sınırları içinde kalan 7000 metreden yüksek beş dağa tırmanarak "Kar Leoparı" unvanını aldı.

1995 yılında Everest Dağı'na tırmanan ilk Türk dağcısı oldu. 1996 yılında Yedi Kıtanın en yüksek dağınlarına tırmanarak Yedi Zirveler projesini tamamlayan en genç dağcı oldu.

Liderlik, takım çalışması, kişisel gelişim, kendini tanıma, hedef odaklılık, kararlılık, disiplin, risk yönetimi gibi konularda motivasyon konuşmaları ve seminerler düzenlemektedir ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde "Takım Çalışması ve Liderlik" dersi verdi.

Özellikle 1999 Gölcük-İzmit depreminde yaptığı kurtarma çalışmalarıyla tanındı ve türk halkı tarafından sevildi. 1996'da kurulan AKUT'un kurucu üyesidir ve halen bu derneğin yönetim kurulu başkanlığını sürdürmektedir.

Nasuh Mahruki, Himalayalar zirvesinde Bhutan adlı ülkeye yaptıkları bir motosiklet ziyareti esnasında geleneksel bir düğün töreniyle eşi Mine Mahruki ile evlendi. Soyadından ötürü Nasuh Mahruki ermeni kökenli sanılmaktadır ama Türk'tür. Mahruki eski dilde yanarak ölen demektir.

Bazı Eserleri: Yeryüzü Güncesi, Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir, Kendi Everest'inize Tırmanın

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, akut derneği kurucusu kimdir, başarılı türk dağcıları, nasuh isminin anlamı, nasuh mahruki asıl mesleği nedir, nasuh mahruki boyu kaç, nasuh mahruki ermeni mi, nasuh mahruki evlimi, nasuh mahruki hangi okul mezunu, nasuh mahruki işçi partili mi, nasuh mahruki kaç yaşında, nasuh mahruki kimle evli, nasuh mahruki nerelidir, nasuh mahruki türkmü, nasuh ne demektir, türkiyede dağcılık sporu, ülkemizde dağcılık sporu