Nevruz bayramı baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılan bir şölendir. Tarihte ilk defa bugünkü iran toprakları olan farisi memleketlerde milattan sonra 2.yüzyılda kutlandığı sanılmaktadır. Ayrıca nevruz, iran ve bahai takviminde yeni yılın ilk günüdür. Nevruz kelimesi farsça olup "yeni gün" manasına gelmektedir.

Nevruz bazı ülkelerde 21 mart günü, bazı ülkelerde ise 22 ve 23 mart günleri kutlanır. Nevruz bayramının islam dininde yeri yoktur. Nevruzun kutlandığı ülkeler ve o gün yapılanlar şöyledir:

Hangi Ülkelerde Kutlanır?

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İran, Afganistan, Arnavutluk, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Gürcistan, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Kosova, Sincan, Uygur Özerk Bölgesi, Çin, Kırım Özerk Cumhuriyeti, Ukrayna, Bosna-Hersek, hindistan, pakistan vb...

Nevruz bayramı nasıl kutlanır?

Nevruz bayramında insanlar tarafından belli yerlerde Ziyafetler verilir, eğlenceler düzenlenir, törenler yapılır. Tebrikleşilir ve gelecek yıl için iyi niyet ve temennilerde bulunurlar.

2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. 28 Eylül -2 Ekim 2009 arasında Abu Dhabi'de hükümetler arası toplanan Birleşmiş Milletler Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, nevruzu Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi 'ne dahil etmiştir.

2010'dan başlayarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart'ı "Dünya Nevruz Bayramı" olarak kabul etmektedir.

Anahtar Kelimeler: soru, hangi ülkelerde nevruz kutlanır, islami açıdan nevruz kutlamak, nevruz bayramı nedir, nevruz bayramının tarihçesi, nevruz kısaca nedir, nevruz nasıl ortaya çıkmıştır, nevruz ne demek, nevruz ne zaman ortaya çıkmıştır, nevruz nerelerde kutlanır, nevruzda neler yapılır, nevruzu kimler kutlar, nevruzun anlamı nedir, nevruzun dini yönden sakıncası, nevruzun manası nedir, tarihte ilk nevruz kutlaması