Asıl ismi Ali Nurullah Ata olan yazar; 21 Ağustos 1898 yılında İstanbul Beylerbeyi'de doğdu.Babası Bürokrat Mehmet Ata Bey Hammer'in Osmanlı Tarihi isimli kitabı Türkçeye çevirmiştir. Mesleğindeki en önemli başarısı deneme türünde ürün veren ilk yazar ve eleştirmen.İlkokulu bitirdikten sonra Fransızca öğrenmek için İsviçre'ye gitti.1919 yılında geri döndükten sonra Darülfünun öğretmeni oldu. Birçok okulda Fransızca öğretmenliği ve tercümanlık yaptı. 1945 yılından sonra ise emekli olana kadar Cumhurbaşkanlığı çevirmeni olarak görev yaptı.

Eşi Leman Ataç ile 1926 yılında evlendi.Bir kızı vardır. Meral Ataç Tolluoğlu'dur. "Babam Nurullah Ataç" adlı kitabı yazmıştır.
Dergâh dergisinde yayınlanan şiir ve yazılarıyla ilk yazılarını oluşturdu. İlk yazısı tiyatro eleştirisi olan ve 1921’de Dergâh’ta yayımlanan “Türk Tiyatrosunda İlk Göz Ağrısı” eserdir. Birçok dildeki klasik eserlerin çevirisini yazmıştır. Eski Türk edebiyatı ile çağdaş Batı edebiyatını inceledi. Batılılaşma, Divan şiiri, yeni şiir, eleştiri gibi çeşitli konularda yazarlığa yeni başlayan kişilere örnek oldu.Birçok gazetede yazıları yayınlanmıştır. Bunlar;Akşam'da tiyatro eleştirmenliği, Hakimiyeti Milliye, Ulus, Milliyet, Tan, Posta, Cumhuriyet, Son Havadis, Dünya gazetelerinde eleştiri yazıları basılmıştır.
Edebi Biçimi olarak;Dilde yalınlaşma ve türkçe'deki yabancı kelimeleri eleyerek yazılarını oluşturmuştur.

1955 yılında eşini kaybettikten sonra gut hastalığı çıkar ve Numune Hastanesinde 17 Mayıs 1957 yılında vefat etmiştir. Vefat ettikten sonra hakkında iki adet kitap yayınlanır. Birincisi; Tahir Alangu'nun hazırladığı Ataç'a Saygı adlı eserdir.İkincisi ise, Türk Dil Kurumunun 1962'de Ankara'da çıkardığı Ataç isimli kitaptır.

Eserleri
Karalama Defteri-Sözden Söze (1952)
Ararken-Diyelim (1954)
Söz Arasında (1957)
Okuruma Mektuplar (1958)
Günce (1960)
Prospero ile Caliban (1961)
Söyleşiler (1962)
Günce 1-2 (1972)
Dergilerde (1980)
Günlerin Getirdiği (1946)
Sevgi Üzerine Sözler

Anahtar Kelimeler: nurullah ataç, nurullah ataç biyografi, nurullah ataç çocukları, nurullah ataç denemeleri, nurullah ataç edebi kişiliği, nurullah ataç eleştirileri, nurullah ataç eserleri, nurullah ataç hayatı, nurullah ataç karalama defteri, nurullah ataç kim, nurullah ataç kimle evli, nurullah ataç kısaca, nurullah ataç mal varlığı, nurullah ataç ne yapmıştır, nurullah ataç şiirleri, nurullah ataç yazıları