Organik Besin, kısaca yetişmesinde ve işlenmesinde doğal olmayan hiç bir işlemin yapılmadığı besinlerdir. Genetik mühendisliğinin, tarım ilaçlarının, yapay gübrelerin, hormonların, kimyasal koruyucu ve parlatıcıların kullanılmadığı tarımdan yetişen besinler organiktir. Özellikle yumurta konusunda organik olup olmadığı çok tartışmalı bir konu. Peki Organik Yumurtayı nasıl anlarız?

*** Organik yumurta sepette ve samanlar içinde satışa sunulan yumurta demek değildir. Daha doğrusu sepet ve samanla satılan her yumurta organik değildir, bu bir pazarlama stratejisidir.

*** Adına köy yumurtası denilen her yumurta organik olmayabilir. Burada bir kelime oyunu var. Örneğin köy yumurtası denilen yumurta, bir köy içine kurulmuş tesiste yaşayan ve ilaçla büyüten tavuklardan elde edilmiş olabilir.

*** Besleyicilik açısından organik ve organik olmayan yumurta arasında fark yoktur. Günlük besin değerleri ayırt edici bir özellik değildir.

*** Organik yumurta, bir çatı altında önündeki sanayi yeminden yemlenerek değil serbest halde dolaşan, doğada bulduğu doğal besinleri yiyerek yetişen, ilaçsız, hormonsuz tavuktan çıkar.

*** Organik yumurta alırken, yumurtanızı gidip gördüğünüz, tavukların doğal beslendiğine inandığınız yerden almalısınız.

*** Eğer yumurtasını aldığınız tavukları gidip görme şansınız yoksa, bilinen markaların paketlerinde Organik Tarım Logosu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Organik Tarım Logosu şöyledir:

organik tarım logosu

Son bir hatırlatma daha yapalım: Organik yumurta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de son tüketim tarihini dikkate almaktır. Organik yumurta koruyucu madde içermediğinden günü gelince bozulur.

Anahtar Kelimeler: sağlık, soru, istanbulda organik yumurta satılan yer, organik besin nedir, organik gıda nedir, organik tarım logosu indir, organik tarım nasıl anlaşılır, organik tarım nedir, organik ürün nedir, organik yumurta faydaları nelerdir, organik yumurta fiyatları, organik yumurta kaç para, organik yumurta kaç paradır, organik yumurta nasıl anlarım, organik yumurta nasıl üretilir, organik yumurta nedir, organik yumurta nereden alınır, organik yumurta satan yerler