İrlanda Edebiyatı deyince akla gelen ilk isim olan Oscar Wilde bir oyun yazarı, romancı ve şairdir. 16 Ekim 1854 tarihinde Dublin'de doğmuş, 30 Kasım 1900 tarihinde Paris'te ölmüştür. Eserlerinde iğneleyici bir uslup kullanan Oscar Wilde fiili livata yapmak suçundan uzun süre hapis yatmıştır. Oscar Wilde, Oxford mezunudur. Homoseksüel olduğu bilinen edebiyatçı hakkında bazı kısa bilgileri şöyle sıralayabiliriz:

Wilde hayatının büyük bir bölümü boyunca sosyalizmi destekledi. Ayrıca özgürlükçü yanını da Sonnet to Liberty şiiriyle gösterdi. Wilde ayrıca bir pasifistti. Ve "Özgürlük kanlı elleriyle geldiğinde onunla el sıkışmak zor olacak." demişti. Politika hakkındaki ana yazısı "Sosyalizmin Etkisindeki İnsan Ruhu" dışında Daily Chronicles’a hapishane reformunu destekleyen yazılar yazmıştı.

Wilde, 30 Kasım 1900'de Ben Barnes'de menenjitten öldü. Ölmeden hemen önce Peder Cuthbert tarafından Katolikliğe tekrar kabul edildi. Ölürken otel sahibi ve papaz yanındayken ünlü "Ya duvar kağıdı gider, ya ben." sözünü söylemiştir. Vefatının ardından Cimetiere de Bagneur mezarlığına gömüldüyse de, daha sonra yine Paris’teki ünlü Pere Lachaise’e taşındı ve Sir Jacob Epstein tarafından tasarlanan ve üzerinde erkek melekler olan mezartaşının altına gömüldü. Mezarı bugün bile hayranlarının öpücük izleriyle kaplıdır.

"OSCAR WİLDE SÖZLERİ"

Akıllı bir adam kadınlar hakkında ne düşündüğünü söylemez.

Akıp giden bir bataklığın içindeyiz hepimiz ama yıldızlara bakıyor bazılarımız.

Ölümün suları derindir ama aşkın gizemi daha derindir.

Eserlerimde hep düş gücünün hayatı yenmesini sağlamaya çalıştım.

En ateşli tutkular geçtikten sonra geriye garip bir boşluk kalır.

Estetik: Yaşamın gizinin araştırılmasıdır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, oscar wilde alıntıları, oscar wilde edebi uslubu, oscar wilde edebiyata katkıları, oscar wilde eserleri, oscar wilde hayatı özet, oscar wilde kitapları, oscar wilde ne zaman ölmüştür, oscar wilde nerelidir, oscar wilde quotes, oscar wilde şiileri, oscar wilde siyasi fikirleri, oscar wilde sözleri