otizm nedirSosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını ve gelişmesini etkileyen gelişim bozukluğu rahatsızlıklarından biri olan otizm, Genetik bir hastalık olup genellikle yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkmaktadır. Zeka seviyeleri normal otizmli çocuklar da vardır. Zeka seviyesi sadece bir ölçüt değildir otizmde.

Erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedir.Peki otizme sebep olan nedir? Kısaca bahsetmek gerekirse;Sosyal ilişkilerde güçlük,Konuşma güçlüğü,Sessiz iletişimde zorlanma,Oyun oynama ve hayal gücünü kullanmada zorlanma,Değişikliklere karşı tepki ve direnç göstermedir.

Ayrıca otizmli bir çocuk;çevreye karşı ilgisizdir.İnsanlarla göz teması kurmaz.Yapmak isteklerini bir yetişkinin ellerini kullanarak yaptırır.Arkadaşlarıyla oynamaz.Aynı konuyu sürekli konuşabilir. Sebebi yokken ağlar, güler ve çeşitli davranışlarda bulunabilir.
Anlamsız kelimeleri üst üste tekrarlayabilir. Nesneleri tutup sürekli döndürmekten hoşlanır.
Değişikliklerden hoşlanmaz. Yaratıcılık gerektiren oyunları oynayamaz. Bazıları yaratıcılık gerektirmeyen bazı işleri başarılı bir şekilde yapabilir.

Tedavi Yöntemi kısaca nelerden oluşmaktadır?
Bir ila 3 yaş arası erken tedaviyle otizm büyük ölçüde atlatılmaktadır. Maalesef Otizm tedavisi için herhangi bir ilaç ya da tedavi henüz yoktur.Çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde yapılan tedaviler ancak hastanın dikkatini yoğunlaştırma, iletişim kurmasına yardımcı olma ve iletişim kurmayı öğrenmesini desteklemek için yapılan tedavi çeşitleridir.
Bu tedavi merkezlerinde asıl hedeflenen onların da kendini hasta gibi değil normal yaşama ayak uydurmaya çalışmaları istenmektedir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, otizm kaç yaşında olur, otizm nasıl yenilir, otizm neden olur, otizm nedir kısaca, otizm tedavi yöntemleri, otizm testi, otizm vakfı, otizm vakfı istanbul, otizm vakfı milli piyango, otizm vakfı yaşam merkezi, otizmi nasıl anlarız, otizmin belirtileri, otizmin çeşitleri, otizmin tedavisi bulundu, otizmin tedavisi mümkün mü, otizmin tedavisi nasıldır, otizmin tedavisi nedir, otizmin tedavisi var mı, otizmin tedavisi var mıdır