ÖYM, Özel Yetkili Mahkeme demektir. Ağır ceza Mahkemesidir. Daha öncede AB uyum süreci gereği kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemesi'nin benzeri bir işlev görmektedir. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması da gündemdedir. ÖYM'nin baktığı bazı davalar şunlardır: Balyoz Davası, Ergenekon davası, 2011 Şike davası. ÖYM'ler 2004 yılında kapatılan DGM'lerin yerini almıştır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ÖYM'lerin ve Terörle Mücadele Kanunu'nın kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını duyurmuştu. Devlet Güvenlik Mahkemeleri 2004 yılında Avrupa Birliği Uyum yasaları kapsamında kapatılmış fakat onun yerine Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri getirilmişti. ÖYM'lerin kapatılmasıyla yeniden yargılanmanın önünün kapatılacağı söyleniyor.

Adalet Bakanı Bozdağ, "TMK 10'a göre ayrıcalığı olan mahkemeleri kaldırmak istiyoruz. Ağır ceza mahkelereindeki üçlü ayrıma son veriyoruz, hukuk devletinin gereği olarak bugüne kadar yapmamız gerekirken, yapamadığımız tarihi bir adımı atacağız" dedi.

Anahtar Kelimeler: soru, dgm ile öym arasındaki farklar, öym açılımı nedir, öym anlamı nedir, öym kaldırıldı mı, öym kalkması ne demek oluyor, öym neden kapatılmaktadır, öym nedir kısaca, öym yerine ne gelecek, öymler ne demektir, özel yetkili mahkemeler hangileridir, terörle mücadele kanunu nedir, türkiye hukuk sistemi hakkında kısa bilgiler