Mısır'da darbe karşıtlarının gösteri yaptığı yerin adı rabia'tül adeviyye meydanı, adını sekizinci yüzyılda yaşamış bir kadın evliya'dan almaktadır. Rabia kelimesinin manası dördüncü demektir. Darbe karşıtlarının selamı olarak ortaya çıkan rabia selamı sosyal medyada hızla yayıldı, rabia selamı darbe destekçilerinin zafer işaretine tepki olarak ortaya çıktı. Rabia selamı elimizle 4 işareti yapılarak ortaya çıkmaktadır. Peki adını aldığı Rabiatül adeviyye kimdir kısaca bakalım:

Basra'lı ünlü kadın sufi Rabia, kesin olmamakla birlikte 752 tarihlerinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesinin dördüncü kızı olduğu için kendisine Rabia ismi verildi.

Anne ve babasını kaybeden Rabia, henüz çocukken köle olarak satıldı. Elini sakatlamak pahasına kaçmaya çalıştı ancak yeniden yakalandı. Efendisi, Rabia'nın halini görüp onu serbest bıraktı. Önemli sufilerden kendisine yapılan evlenme tekliflerini geri çevirip, 801'de ölünceye kadar bekar yaşadı.

Hikayesi ve sözleri 13. yüzyıl sufilerinden Feriüddin Attar'ın, kimi evliyaların hayatları ve sözlerini derlediği ünlü eseri "Tezkiret'ül Evliya"da yer almaktadır. Attar; kendisine, neden kitabına Rabia'yı aldığını soracak olanları, Peygamberin, "Allah sizin suretlerinize değil niyetlerinizle bakar." sözünü delil göstererek yanıtlamaktadır.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, mısırda darbe nasıl, mısırda neler oluyor, neden rabia işareti yapılıyor, rabia anlamı nedir, rabia işareti nasıl yapılır, rabia işaretinin anlamı nedir, rabia işaretinin manası, rabia manası nedir, rabia ne demektir, rabia selamı kim çıkardı, rabia selamı nasıl çıktı, rabia selamı nasıl yapılır, rabia'tül adeviyye biyografi kısaca, rabia'tül adeviyye hayatı kısaca, rabia'tül adeviyye meydanı nerede, sisi kimdir, sisi manası nedir, sisi ne demektir