Refleksoloji, ayak ve el organlarımızın belli noktalarının el ile uyarılarak vücuttaki sinirlerin ve kan dolaşımının uyarılmasıdır. En yaygın uygulanan ise ayak refleksolojisidir. Bunun yanısıra psikolojide özellikle panik atak ve depresyon hastalığının tedavisinde destekleyici olarak uygulanmaktadır. Destekleyici ya da tamamlayıcı tedaviler arasında yer almaktadır.

Refreksolojinin Tarihi:
İlk uygulama yeri Çin olarak bilinmekte olup 5 bin yıllık bir geçmişi olduğu da bildiriliyor. Refleksoloji, bedendeki enerji akışını sağlamak amacıyla kullanılan etkili ve zararsız bir yöntem olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de artık hastanelerde refleksoloji bölümü kurulmaya başlandı.

Refleksoloji Nasıl uygulanır?
Uygulanma esnasında Ayak tabanındaki refleks noktalarına, el ve parmak teknikleriyle ya da ahşap bir çubukla basınç yaparak uygulanıyor. Uygulama sırasında kişi rahatça koltuğa uzanıyor ve ayaklarını tabureye koyuyor. Ayağın refleks noktalarına parmak ya da çubukla basınç uygulanıyor. Kişinin vücudundaki sorunlu bölgeyle ilgili noktaya basınç uygulandığında bir miktar acı hissetmesi doğal karşılanır.

refleksoloji nedir

Refleksoloji Hangi Hastalıklara Uygulanır?
Seans boyunca ayaktaki tüm refleks noktaları el hareketleriyle tek tek uyarılıyor. Stres ve anksiyete bozuklukları olmak üzere, panik atak, depresyon, uykusuzluk, bel – boyun fıtığı, otizm, felç, migren, hormon sorunları, romatizma, astım, hazımsızlık, regl ağrıları için iyi gelmektedir.Fakat hamileliğin ilk 6 ayında, kanser ve damar tıkanıklığı olan hastalarda, varis sorunu yaşayanlarda ve şeker hastalarında uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, soru, hangi hastanelerde refleksoloji var, refleksoloji bölümü olan hastaneler, refleksoloji boy uzatma, refleksoloji işe yarıyor mu, refleksoloji kursu, refleksoloji masajı nasıl yapılır, refleksoloji merkezleri istanbul, refleksoloji nasıl yapılır, refleksoloji nedir, refleksoloji noktaları, refleksoloji randevu alma, refleksoloji tarihi, refleksoloji tedavi, refleksoloji teknikleri