Üç aylar'dan Recep Ayının ilk cuma gecesi Regaip Kandili olarak kutlanmaktadır. İslam'da günler geceyle başladığı için Perşembe Gecesi Cuma günü başlangıcıdır, bu yüzden ilk cuması dememize rağmen aslında Regaip, Recep ayının ilk Perşembe gecesidir. Peki Regaip Gecesi nedir, regaip kandilinde neler yapılır, regaip kandili ile ilgili ayetler ve hadisler nelerdir?

Regaip; kelime olarak arzulamak, meyil etmek, çokça rağbet edilen, nefis, kıymetli, değerli, ihsan manalarına gelmektedir. Regaip, Rağibe'nin çoğuludur. Regaib Gecesi, Kuran-ı Kerim'de geçmez ama hadisi şeriflerde bahsedilmiştir.

Kur'ân okunurken Kuran'ın her bir harfi için on sevap verilirse, Recep ayında yüzleri geçmektedir, Regâib kandilinde ise bu ecir da daha artmaktadır. Kaza ve nafile namazların sevabı ise diğer gecelere oranla kat kat fazladır yine Regaib gecesinde.

Regaip Gecesi ile ilgili hadis:
"Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi."

Regaib Kandili'nde neler yapılmalıdır?
* Kur'ân–ı Kerim okunur; okuyan dinlenir.
* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât getirilir, şefaatini ümit eder, ümmetinden olma bilinci tazelenir.
* Kaza, nafile namazlar kılınır, varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınır.
* Sadaka verilir. Fakirlere yardım edilir.
* Tefekkür edilir. Bol zikir, tevbe edilir.

Anahtar Kelimeler: diğer, regaip gecesi hangi duaları yapmalıyız, regaip isminin anlamı nedir, regaip kandili ile ilgili ayetler, regaip kandili ile ilgili hadisler, regaip kandili ilk defa ne zaman, regaip kandili kısaca nedir, regaip kandili kuranda varmı, regaip kandili önemi nedir kısaca, regaip kandilinde hangi namaz kılınacak, regaip kandilinde ne oldu, regaip kandilinde neler yapılır, regaip kandilinde yapılacak dualar, regaip kandilinde yapılacak ibadetler, regaip ne demektir