rota virüsü tedaviGenellikle 0-3 yaş arası bebeklerde sık görülen bir hastalık olan rota virüsü kendisini en çok ishal ile belli etmektedir. Aşırı kusma, ateş ve halsizlik hali de rota virüsünün kapıldığına birer işaret olabilir. Siz de eğer bebeğim ishal, çok kusuyor ya da halsiz diyorsanız rota hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İşte kısaca rota virüsü:

Nedir?

Rotavirüs adlı bir virüsün neden olduğu hastalıktır. İnce barsakları etkileyip sıvı ve elektrolit emilimini bozarak vücuttan ciddi sıvı kaybına neden olur.

Nasıl Bulaşır?

Solunum yoluyla, yiyecek ve içeceklerle bulaşabilir. Ayrıca dışkı yoluyla da sıkça bulaşmaktadır. Bebeklerde en sık 3 ay - 3 yaş arasında görülür. Bu dönemde temizliğe dikkat etmek en önemli tedbirdir. El temizliğine azami hayret gösterilmelidir.

Önlemler nelerdir?

Koruyucu önlem olarak rotavirüs aşısı vardır. Ama rota virüsü aşısını olmak bu hastalığa yakalanma riskini sıfıra indirmiyor. Yine de hastalığın daha hafif seyretmesini sağladığı için aşı mutlaka öneriliyor. Piyasada şuan rotarix ve rotateq adlı iki çeşit aşı vardır. Aşı ilk dozu 3. aydan önce başlanmak koşulu ile 2 ya da 3 doz olarak ağızdan uygulanmaktadır.

Tedavisi Var mıdır?

Hastalığın ise belirli bir tedavisi yoktur. Aşırı kusma ve ishal nedeniyle bünyede su kaybı olacağından sıvı tüketimi artırılmalıdır. Henüz ek gıdaya geçmemiş bebeklerde rota virüsü bol bol emzirmeyle iyileşmelidir. Vücutta aşırı sıvı kaybının böbreklere çok zararlı olduğunu unutmamak gerekir. En önemli tedavi kaybedilen sıvının yerine konmasıdır.

ÖNEMLİ NOT: Sağlıkla ilgili bu yazı, kesinlikle teşhis ya da tedavi amaçlı olmayıp ilgili hastalık hakkında genel kültür düzeyinde bilgi sunmaktadır.

Kaynaklar:
http://eksisozluk.com/rota-virusu
http://www.sabah.com.tr/saglik/2014/11/18/cocuklari-bekleyen-gizli-tehli...
http://www.bilgiustam.com/rota-virusu-nedir-nasil-onlenir-tedavi-yonteml...
http://maltepehastanesi.com.tr/icerik/144/rotavirus.aspx

Anahtar Kelimeler: sağlık, bebeğim rota virüsü oldu, bebeklerde rota virüsü, rota aşısı olmasına rağmen oldu, rota virüsü ilaç var mı, rota virüsü nasıl anlaşılır, rota virüsü nasıl geçer, rota virüsü tedavisi nedir