Sıradışı şahsiyeti ve çalışkanlığıyla akıllarda yer etmiş, Türkiye'nin en önemli sanayici ve iş adamlarından biridir Sakıp Sabancı. 7 Nisan 1933'te Kayseri'de doğmuş, 10 Nisan 2004'te İstanbul'da vefat etmiştir. Halk ile içiçe olması ve samimi hareketleri nedeniyle Sakıp Ağa ünvanını hak etmiş Sabancı Holding Yönetim Kurulu başkanı Sakıp Sabancı'yı kısaca tanıyalım:

7 Nisan 1933 tarihinde, pamuk tüccarı Hacı Ömer Sabancı ve Sadıka Sabancı'nın ikinci çocuğu olarak Kayseri'nin Akçakaya köyünde dünyaya geldi. Ailesiyle küçük yaşta Adana'ya göç ettiler.

Sakıp Sabancı liseyi terk ederek 1948 yılında Akbank'ta stajer olarak çalışmaya başladı. 1950'de İstanbul Emirgan'a taşındılar. 1957 yılında Teyze kızı Türkan Sabancı ile evlendi. 1966 yılında babası ölünce yerine geçti, Sabancı Holding başkanı oldu. Babası adına Hacı Ömer Sabancı Vakfını kurdu. Bu vakıf aracılığıyla 1999'da Sabancı Üniversitesini kurdu.

Sakıp Sabancı çok hayırsever bir insandı. Bir çok vakfetti. Adana'ya Türkiye'nin en büyük camisini yaptırdı. Okullar ve Hastaneler için finansman sağladı. Amerikan iş dergisi Forbes'in milyarderler listesinde 147. sırayı aldı.

Sakıp Sabancı'ya böbrek kanseri teşhisi kondu. Uzun süre tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde 10 Nisan 2004 tarihinde vefat etti. Mezarı Zİncirlikuyu Mezarlığı'ndadır. Hayatını 1986 yılında kitaplaştıran Sakıp Sabancı'nın 13 yazılı eseri bulunmaktadır.

Sakıp Sabancı'nın Çocukları: Sevil Sabancı, Metin Sabancı, Dilek Sabancı

Sakıp Sabancı'nın Kardeşleri:Hacı Sabancı, Özdemir Sabancı, Erol Sabancı, Şevket Sabancı, İhsan Sabancı

Sakıp Sabancı'nın bazı özlü sözleri:

*** Yaşamadan ölmeyin. Yaşayarak ölün. Ölümden söz etmek kötü birşey ama, ölüm mukadder son. Her faninin kaderinde var İnsan bu dünyaya bir defa geliyor.
*** Tasarrufa önem verin. Tasarruf yatırım demektir.
*** Hedefiniz nedir? Onu bilin. Dağılmayın. Lüzumsuz şeylerle uğraşmayın.
*** Güler yüzlü ve tatlı dilli olun.
*** Dünyanın sizin etrafınızda kurulduğunu sanmayın.
*** Aç gözlü olmayın. Allah'ıma Şükür demesini bilin.

Anahtar Kelimeler: soru, başarılı türk işadamları, en zengin türkler listesi, sakıp sabancı çocuğu var mı, sakıp sabancı hangi okul mezunu, sakıp sabancı kimle evli, sakıp sabancı konuşmaları, sakıp sabancı mal varlığı, sakıp sabancı mezarı nerededir, sakıp sabancı nasıl öldü, sakıp sabancı ne zaman öldü, sakıp sabancı nerelidir, sakıp sabancı serveti, sakıp sabancı sözleri, sakıp sabancının çocukları kimdir, sakıp sabancının vasiyeti, türkiyenin en zengin insanları