17 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan beri gündemden hiç düşmeyen Zekeriya Öz, Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğmuş bir hukuk adamıdır. İlk, orta ve lise öğretimini Bursa'da tamamladı. Babası Bursa'da esnaflık yapan Zekeriya Öz, 1986 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1991 yılında mezun oldu.

Zekeriya Öz, 1997'ye kadar Bursa Barosuna kayıtlı olarak avukatlık yaptı. 1997 yılında Hakim ve Savcılar Sınavını kazandıktan sonra Bursa Barosundaki kaydını sildirip savcı oldu. Zekeriya Öz, 1999 yılının Ağustos ayında kısa dönem askerlik hizmetine başladı.

2004 yılında İstanbul, Ümraniye'ye atandı ve İstanbul Cumhuriyet Savcısı oldu. El Kaide üyesi El Sakka hakkında müebbet hapis istemiyle dava açtı. İstanbul'daki İngiliz Başkonsolosluğu, sinagoglar ve HSBC'ye bombalı saldırı düzenleyen El Kaide militanları Azad Ekinci ve Abdülkadir Karakuş'un Suriye'ye Sakka'nın yanına gittiğini tespit etti.

HSYK, adli yargı kararnamesiyle Ergenekon davasına bakan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ü,özel yetkilerini alarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atadı. Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'ne ise Ergenekon, Askeri Casusluk ve Fuhuş Çetesi soruşturmalarını yürüten Fikret Seçen atandı.

HSYK tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nden alınarak Bakırköy Başsavcıvekilliği görevine atanan Zekeriya Öz‘ün yerine Ali Cengiz Hacıosmanoğlu görevlendirildi. Soruşturmanın tamamına daha önce Öz ile birlikte koordinatör başsavcıvekili olarak görev yapan Ali Cengiz Hacıosmanoğlu bakacak.

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, Ali Cengiz Hacıosmanoğlu kim, HSYK ve zekeriya öz, nasıl savcı olunur, zekeriya ne demektir, zekeriya öz cemaat ilişkisi, zekeriya öz evli mi, zekeriya öz kimdir, zekeriya öz nereli, zekeriya öz olayı nedir, zekeriya öz şakirt mi, zekeriya öz ve ak parti, zekeriya öz ve Ali Cengiz Hacıosmanoğlu, zekeriya öz yaşı kaç, zekeriya öz yeni görevi nedir, zekeriya öz'ün kısaca hayatı, zekeriya öz'ün yerine kim geldi, zekeriye öz hakkındaki iddialar