Sineklerin Tanrısı (Lord of the flies), william golding'in 1954 yılında yayınlanan romanı ve aynı romandan uyarlanan 1963 yapımı Peter Brook filmidir.

Akış (plot) kısaca şöyledir: çocukları savaştan uzaklaştıran uçak ıssız bir adaya düşer, uçaktaki yetişkinler ölmüştür, sadece 6-12 yaş arası çocuklar kalır. Çocuklar, kurtarılmak için organize olurlar, fakat çocukluk ruhları yavaş yavaş kendini gösterir ve avcılık/kabilecek gibi tehlikeli oyunlara girişirler. Adada aklı başında Ralph, Domuzcuk, Eric ve Sam, Simon gibi çocukların karşısında şeytansı bir şehvetle avcılığa soyunan Jack önderliğinde Roger, Maurice, Robert gibi iki grup oluşmuştur ve Bir gemi gelip çocukları kurtarana kadar bu iki grup birbirleriyle çatışıp dururlar.

romanın kahramı çocuklar olsa da ve ada, çocuk romanı mercan ada'yı andırsa da, çok yönlü, alegorik bir eserdir. Jack insanın kötü yanını, Domuzcuk akılcılığı, Ralp sağduyuyu, simon saf iyiyi ve roger saf kötüyü temsil eder.

Anahtar Kelimeler: edebiyat, sineklerin tanırısı film izle, sineklerin tanrısı değerlendirme, sineklerin tanrısı eleştiriler, sineklerin tanrısı kısa özet, sineklerin tanrısı oku, sineklerin tanrısı yorumlar, william golding kimdir