Stratfor bir kişi değil, biri kurumdur. Bir İstihbarat örgütüdür ve Amerika'nın Teksas eyaletinde 1996 yılında kurulmuştur. Örgüte george friedman adlı stratejist başkanlık yapmaktadır, aynı zamanda örgütün kurucusudur. Örgüt, son günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2 yıl ömrü kaldığı iddiasını dile getirmesiyle gündemde. Başbakan ise bu iddiayı yalanladı.

wikileaks, amerikan özel istihbarat şirketi stratfor’un iç yazışmalarını da ifşa etmeye başlamıştı. kamuoyuna yansıyan ilk mesajlar arasında, geçtiğimiz aralık ayına kadar şirketin türkiye analistlerinden emre doğru’nun bir e-postası da vardı.

iddiaya göre doğru mesajında, tsk’daki, tpao’daki bağlantılarını anlatıyor, bir subayın istihbarat verebileceğini söylüyor. 2 bakanlıktaki bağlantılarından da bahseden doğru, chp’deki kürt kaynağını da anlatıyordu. doğru’nun mesajına aldığı yanıt ise “iyi iş çıkardın emre” oluyordu."

Wikileaks, Stratfor'un yazışmalarını da ifşa etmişti. Stratfor'un Başbakan Tayyip Erdoğan'a ömür biçmesi Faruk Demir'in sızdırdığı bilgiyle oldu diyenler var. Faruk Demir bunu yalanlıyor. Faruk Demir: Başbakan'a ömür biçmedim, bu Allah'a şirk koşmaktır diyor.

Anahtar Kelimeler: soru, başbakanın hastalığı nedir, başbakanın iki yıl ömrü mü kaldı, faruk demir hayatı özet, faruk demir kimdir kısaca, faruk demir ne iş yapar, stratfor anlamı nedir, stratfor belgeleri nedir kısaca, stratfor kimdir kısaca, stratfor manası nedir, stratfor ne demektir, stratfor ne zaman kuruldu, stratfor nedir kısaca, stratfor nerede kuruldu, taraf stratfor belgeleri, tayyip erdoğan 2 yıl mı ömrü kaldı, tayyip erdoğanın hastalığı nedir, wikileaks nedir kısaca