su çiçeğiSu çiçeği hastalığı genellikle çocuklarda ortaya çıkan ve bulaşıcı olabilen bir hastalıktır. Bu hastalığa sebep olan virüs varicella zoster virüsüdür. Aynı zamanda bu virüs zona hastalıklarına da sebep olmaktadır. Su çiçeği hastalığının en çok görüldüğü dönemler; kış sonu ilkbahar başıdır.Hastalık hakkında bazı kısa bilgileri şöyle sıralayabiliriz:

Hastalığın belirtileri; vücutta kızarıklıklar oluşması, bu kızarıklıklar kabarcıklara dönüşerek hasta da kaşıntı isteği yaratır.Bu kaşıntılar çok şiddetli olursa vücutta kalıcı izler bırakabilir. Aynı zamanda ateş yükselir.Öncelikle sırt ve göğüs bölgesinde meydana gelir daha sonra kollara ve zamanla bacaklara sıçrar. 7-10 gün içerisinde de hastalık iz bırakmadan kaybolur.

Su çiçeği hastalığının tedavisinde kaşıntı için hafif olanlarda losyon tedavisi daha ağır olanlarda ise hap şeklinde tedavi uygulanmaktadır. Çocukların temizliklerine dikkat edilmeli; tırnakları düzenli olarak kesilmeli ve törpülenmelidir. Enfeksiyonu önlemek için sabunla günlük temizlik yapılmalıdır. Özellikle çocuklarda enfeksiyondan dolayı ateşin yükselmesini önlemek için de ateş düşürücü şurup verilebilir. Fakat çocuklara hiçbir şekilde aspirin verilmemelidir. Hastalığın yayılmasına sebep olmaktadır.

Suçiçeği bulaşıcı bir hastalık olup; bulaşıcılık süresi döküntüler çıkmadan 1-2 gün öncesinden başlamaktadır. Vücutta var olan döküntüler kabuk bağlayana kadar devam eder. Hasta ile direk temasla suçiçeği virüsü bulaşmaktadır. Direk temas yanında hava yolu ile de bulaşmaktadır.

Bu hastalıktan korunmak için öncelikle hasta kişilerle aynı ortamda olunmamasına dikkat edilmeli ve mutlaka aşı olunmalıdır. Vücutta var olan kızarıklıklar da kabuk bağlayana kadar okula ve işe gidilmesi tavsiye edilmemektedir.Hastanın günlük temizliği sık sık yaptırılmalı,eller sürekli yıkanmalı,ılık duş aralıklarla aldırılması hastayı rahatlatır ve çamaşırları sürekli değiştirilmelidir.

Anahtar Kelimeler: sağlık, su çiçeği aşısı ne zaman yapılır, su çiçeği belirtileri, su çiçeği evde nasıl tedavi edilir, su çiçeği görsel, su çiçeği izleri nasıl geçer, su çiçeği kaç yaşında olur, su çiçeği korunma yöntemleri, su çiçeği nasıl tedavi edilir video, su çiçeği neden olur, su çiçeği tedavisi, suçiçeği ateş yapar mı, suçiçeğinde neler yapılmalı