Canlıların yaşamları için gerekli olan maddelerin doğada devri daim ederek dolaşmasına madde döngüsü ya da ekolojik döngü denir. Örneğin su döngüsü, azot döngüsü, oksijen döngüsü, karbon döngüsü ve fosfor döngüsü. Bunların hepsi canlılığın devamı için önemlidir. Özellikle su döngüsü, bütün canlıları ilgilendirir. Su döngüsü hakkında biraz bilgi verelim:

Suyun, doğadan kaynaklı bazı kuvvetler ve atmosferik kaynaklı hareketlerle atmosfer ile dünya yüzeyindeki karalar ve sular arasında sistemli bir şekilde hareket etmesine su döngüsü veya hidrolojik dolaşım denir.

Dünyada ne kadar su varsa hepsi bu döngüye dahil olmaktadır. Mesela denizlerden ve okyanuslardan buharlaşan su, yağmur ve kar olarak dünya yüzeyine geri inmektedir. Bu yağışlardan bir kısmı yüzeydeki birikintilerde birikir diğer bir kısmı ise yer altı sularına karışır. Yer altı sularının ise en son deniz ve okyanuslarda toplanır. Burada toplanan sular,su döngüsüne devam eder, buna uzun su devri denir.

Deniz ve okyanuslardan buharlaşan suların dünya yüzeyindeki topraklara geçmeden tekrar yağmur, kar ve dolu yağışı biçiminde deniz ve okyanuslara geçmesine ise kısa su devri denir.

su döngüsü nedir

Yukarıdaki şekilde su döngüsü özet olarak görebilirsiniz. Okyanus, Deniz, Göl ve Nehir Suları, kar ve buzlar, yer altı suları, su döngüsünün kaynaklarıdır.

Buharlaşma ve terleme yoluyla yükselen sular, bulutlarda yoğunlaşır. Bunun neticesinde yağmur, kar veya dolu türünde bir yağış oluşur. Yağış olarak geri dönen bu sulardan bir kısmı yüzey sularında yani göllerde ve denizlerde birikmektedir. Diğer kısmı yer altı sularına karışmaktadır. Toprağa giren su, yer altı suyu olarak tekrar denizlere akar. Bu şekilde su döngüsü tamamlanmış olur.

Anahtar Kelimeler: soru, bilim, ekolojik döngüler nedir, madde döngüsü nedir, madde döngüsüne örnekler, su döngüsü hakkında bilgi, su döngüsü ile ilgili yazı, su döngüsü nasıl oluşur, su döngüsü nedir kısa, su döngüsü nedir vikipedi, su döngüsü neye denir, su döngüsü performans ödevi, su döngüsü proje ödevi, su döngüsü resimleri, su döngüsü slayt, su döngüsü video, su döngüsünün canlılar için önemi nedir