Herkes en az bir defa tam kan sayımı testlerini yaptırmıştır. Bunun tıptaki diğer adı Hemogram tahlili olup belirli periyotlarla herkesin yaptırması gerekir. Hemogram sonucunda karşımıza bir çok kısaltma çıkmaktadır. Doktorunuza göstermeden önce kendi merakınızı gidermek isterseniz raporda karşınıza kısaltmalar çıkar. Hemogram analizindeki bu kısaltmaların anlamlarına bakalım:

Kan testinde RBC nedir?: İngilizce "red blood cells" kısaltması olup Kırmızı kan hücreleri (Alyuvarlar) yani Oksijen taşıyan hücrelerin miktarını belirtir. Normalden Düşükse anemi (kansızlık) veya kan kaybı vardır.

Kan testinde MCV nedir? İngilizce "mean corpuscular volume" kısaltması olup Oksijen taşıyan hücrelerin ortalama büyüklüğünü belirtir. MCV miktarı düşükse eritrositler daha ufaktır, yüksekse daha genişlemişlerdir.

Kan testinde HB nedir? Hemoglobin demektir ve bu oran, Kandaki toplam hemoglobin miktarını gösterir. Anemilerde hemoglobin değeri düşer.

Kan testinde MCH nedir? Eritrositlerdeki hemoglobin miktarını gösterir.

Kan testinde MCHC nedir? Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration: Eritrosit hemoglobin konsantrasyonunun yüzde olarak ifadesidir.

Kan testindeki HCT nedir? Hematokrit demektir, Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarının bir ölçüsüdür. Anemi, lösemi, kan kaybı gibi durumlarda azalırken vücudun su kaybettiği durumlarda (örneğin ishal) veya polisitemi'de artar.

Kan testindeki PLT nedir? Platelets demektir. Trombositlerdir. Pıhtılaşmayı sağlayan hücerelerdir. Ayrıntı için tıklayınız.

Kan testindeki WBC nedir? White Blood Cells İngilizcesidir. Lökosit de denen Beyaz kan hücreleridir. Akyuvarlar diğer adıdır ve bu değer Vücudun savunma ve bağışıklık hücrelerinin yani lökositlerin toplamını gösterir.

Kan testinde PNL nedir?: (Nötrofiller) Bakteriyel enfeksiyonlarda artar.

NOT: SAĞLIKLA İLGİLİ BU YAZI, TEŞHİS YA DA TEDAVİ AMAÇLI OLMAYIP YALNIZCA KONU HAKKINDA GENEL KÜLTÜR DÜZEYİNDE BİLGİ İÇERMEKTEDİR. PROFESYONEL BİLGİ VE YORUMLAR İÇİN MUTLAKA DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ. Yazıyı hazırlarken www.tahlil.com sitesinden faydalandık.

Anahtar Kelimeler: sağlık, hemogram nasıl yapılır, hemogram nedir kısaca, kan testi sonuçları değerlendirme, kanda hct düşüklüğü, kanda hct yüksekliği, kanda mchc düşüklüğü, kanda mchc yüksekliği, Kanda mcv düşüklüğü, kanda mcv yüksekliği, kanda plt düşüklüğü nedir, kanda plt yüksekliği nedir, kanda rbc düşüklüğü, kanda rbc yüksekliği, kanda wbc düşüklüğü, kanda wbc yüksekliği, tam, tam kan sayımı aç karnına, tam kan sayımı fiyatları nasıl, tam kan sayımı nedir