Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931) Amerikalı mucit ve iş adamıdır. 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkilemiştir. Thomas Alva Edison, Milan, Ohio'da doğdu. Yedi kardeşin 7.si olmaktadır. Kendisinin Hollandalı olduğu düşünülmektedir. Okula başladıktan yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

1868 de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston dan New York ‘a gitti. Bu arada Mary Stilwell ile evlendi. Üç çocukları oldu.

1880'lerde Fort Myers, Florida'dan bir arsa satın aldı,kendine küçük bir ev yaptırdı. Otomobil endüstrisinin büyük adamı Henry Ford yakın bir zaman sonra Edison'un evinin yakınına taşındı. Böylece; Edison ve Ford ölene dek arkadaş oldular.

1879'da Edison bir elektrik ampulü icat etti. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2.5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşlattı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu.

Edison'un en önemli keşfi ilk endüstriyel araştırma laboratuarı Menlo Park idi, yeri New Jersey'de bulunmaktadır. Edison birçok icadını resmi olarak bu labaratuarda üretmiştir. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur

Anahtar Kelimeler: tarih, ampülü kim buldu, Edison 'un başarısı, Edison 'un çocukları var mıdır, Edison evli midir, Edison kaç yılında yaşamıştır, Edison kimdir, Edison ne zaman ölmüştür, Edison neler yapmıştır, Edison nerede yaşamıştır, Edison nerelidir, edison neyi icat etmiştir, edison'un bilime katkıları nelerdir, edison'un icatları nelerdir, edison'un özlü sözleri, elektriği kim bulmuştur, okuldan kovulan bilim adamı kim, önemli icatlar, tarihe geçmiş icatlar