hipokrat kimdir kısacaModern Tıp biliminin milattan önceki tarihlerdekki temsilcisi ve tıbbın babası olarak kabul edilen İyonlar devrinde yaşamış ünlü tıp hekimi Hipokrat'ın hayatına kısaca bakalım. Bu yazımızda Hipokrat kimdir, nerelidir, neler yapmıştır, nerede yaşamış ve nasıl ölmüştür gibi sorulara kısa cevaplar bulacaksınız. İşte ilk çağ hekimlerinden en ünlüsü:

Hayatı Kısaca Özeti:

Hipokrat (Hippocrates), milattan önce 460 yılında Yunanistan'a bağlı İstanköy'de (Kos Adası) doğdu. İyonlar Devleti zamanında yaşamıştır. Babası Heraklides de bir hekimdi ve onu tıp alanında yetiştirdi.

Anadolu'nun kuzeyini gezerek kendini yetiştirdi. Kos'a geri dönerek bir okul açtı ve talebe yetiştirdi. Hastalarına tedavisini uygularken önce zarar verme ilkesini benimsedi.

Çalışmalarının sayısı 70'i bulur. Bunlar yıllar sonra kitap haline getirilmiş ve 18.yüzyıla kadar tıpta klasik bir eser olarak iki bin yıldan daha uzun bir süre kullanılmıştır.

O hastalıkları tanrıların gazabı olarak görmemiş ve bilimsel olarak açıklamaya çalışmıştır. Ona göre insanın hastalanmasının iki nedeni vardı. Bunlar iklimsel değişiklikler (mevsimler) ve kişisel bakımın yetersizliği.

İki çocuk sahibi hekim milattan önce 370 yılında bugünkü Yunanistan'a bağlı Larissa'da ölmüştür.

Doktorların iş hayatına atılmadan önce ettikleri Hipokrat Yemini, bilinenin aksine kendi zamanında yazılmamıştır. Öğrencilerinden ve takipçilerinden nakille beşinci yüzyılda ortaya çıkan bu yemin tıbbın etiğiyle alakalı bir sözleşme içerir.

Hipokrat'ın tıp bilimine kazandırdıkları:

* Zatürree ve Epilepsi hastalığını tanımladı.
* Düşünce ve duyguların kalpten değil beyinden kaynaklandığını belirtti.
* Tıbbı, mistik düşüncelerden arındırdı ve pozitif bir bilim halini almasını sağladı.
* Hava değişikliklerinin ve beslenmenin hastalıklar üzerinde etkili olduğunu ortaya attı.

HİPOKRAT KISA BELGESELİ İZLE:

Anahtar Kelimeler: tarih, kim kimdir, hipokrat hakkında kısa bilgi, hipokrat kimdir kısaca, hipokrat kısa biyografisi, hipokrat nasıl öldü, hipokrat ne zaman yaşadı, hipokrat nerelidir, hipokrat neyi bulmuştur