Vecihi Hürkuş, Türkiye Cumhuriyetinin ilk savaş ve sivil pilotu ve ilk uçak tasarımcısıdır. Aynı zamanda bir mühendis olan Vecihi Hürkuş 6 Ocak 1896'da İstanbul'da doğdu. Yeşilköy'deki Tayyare Mektebi'ne girerek buradan pilot olarak mezun oldu. 1.Dünya savaşına pilot olarak katıldı. Savaştayken bir Rus uçağını düşürür ve uçak düşüren ilk Türk havacı olur.

Vecihi Bey, Kurtuluş Savaşı'na da katılır, özellikle İnönü ve Sakarya savaşı sırasında çok başarılı keşif ve destek uçuşları yapar. Bir Yunan uçağını düşürür. Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve son uçuşunu yapan pilottur.

Vecihi Bey'e kırmızı şeritli İstiklal Madalyası'na layık görülmüştür. Ayrıca TBMM tarafından üç kez Takdirname verilen tek isimdir. Savaştan sonra İzmir'de yeni tayyarecileri eğitmeye başlar.

İzmir Seydiköy Hava Mektebi'nde uçak yapımı projesine başlar. 1923'te ganimet olarak Yunanlılardan ele geçen motorları kullanarak ilk Türk uçağını imal etmeyi başarır. 28 Ocak 1925'de "VECİHİ K-VI" adını verdiği uçağını uçurur. Uçağı izinsiz uçurduğu için cezalandırılır. Halbuki o zamanlar ülkenin havacılıkla alakalı bir kurumu olmadığı izin alınacak makam belli değildir.

1930'da Kadıköy'de bir keresteci dükkânını tutar, 3 ayda ikinci uçağını VECİHİ XIV'ü inşa etti. İlk uçuşunu 27 Eylül 1930'da Kadıköy Fikirtepe'de yaptı.

1932'de Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu'nu açar. Okulda ilk Türk kadın pilot olan Bedriye Gökmen dahil 12 pilot yetiştirir. 1954 yılında ilk sivil havayolu şirketimiz Hürkuş Havayolları'nı kurmuştur.

Türk havacılık tarihinin en üretken ve girişimci kişilerinden olan Vecihi Hürkuş, Ankara'da 16 Temmuz 1969 tarihinde Gülhane Askerî Tıp Akademisi Hastanesi'nde vefat etmiştir.

VECİHİ HÜRKUŞ KISA BELGESEL VİDEO İZLE

Anahtar Kelimeler: kim kimdir, türkiyenin ilk pilotu kimdir, vecihi hürkuş başarıları, vecihi hürkuş hayatı kısaca, vecihi hürkuş kardeş payı animasyonu, vecihi hürkuş kardeş payı video izle, vecihi hürkuş kimdir kısaca, vecihi hürkuş nasıl öldü, vecihi hürkuş neler yapmıştır, vecihi hürkuş nerelidir, vecihi hürkuş'un havacılığa katkıları nelerdir, vecihi isminin anlamı nedir, vecihi ne demektir, vecihi uçakları