Twitter adlı sosyal platform, tweet diye adlandırılan 140 karakteri aşmamak koşuluyla oluşan internette kısa mesajların gönderildiği ve başkalarının mesajlarının okunabildiği bir mikro-blog servisidir. Böylece her geçen gün karmaşıklaşan internet dünyasına basit bir takip mekanizması sağlanması amaçlanmaktadır. Basitlik twitter'ın en önemli avantajıdır:

Facebook’un Ne düşünüyorsunuz sorusuna karşılık burada Ne yapıyorsunuz sorusu iletinizde görülmektedir. Kullanıcılar diğer kullanıcıların tweetlerine üye olabilirler. Üye oldukları kişi veya kurumların takipçi sayısını ve bunların kimleri takip ettikleri görebilirler.

Barack Obama tarafından 2008'deki ABD seçimlerinde özellikle kullanılan Twitter Türkiye'deki son yerel seçimlerde de kullanılmıştır. Oldukça güçlü bir reklam kaynağı olan Twitter ünlülere para da kazandırmaktadır. Amerikalı ünlü TV yıldızı Kim Kardashian'ın, 16 milyondan fazla takipçisi olup markalarla anlaşmalı olarak attığı her tweet başına 8 bin dolar almaktadır.

Günümüzde ise Twitter'da ortalama yaklaşık her dakika da 98 bin tweet atılmaktadır. Aynı zamanda; Twitter, sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilmektedir. Araştırmalara göre Twitter'da profilleri bulunan dev markaların takipçilerinin %33'ü, Facebook takipçilerinin ise %44'ünün sahte veya spam profillerden oluştuğu tespit edildi.

Twitter; takipçi sistemiyle çalışarak facebook'a göre popülaritesini arttırmaktadır. Sosyal medyada Facebook'un yerini artık twitter'ın almaya başladığı bilinmektedir.

Twitter 21 mart 2014 tarihinde, devletin istediği bazı yasaklara uymadığı için kapatıldı.

Anahtar Kelimeler: teknoloji, cep telefonundan yasaklı sitelere girmek, twitter aç, twitter download, twitter giriş, twitter kaydol, twitter ne demek kelime anlamı, twitter ne demek nasıl kullanılır, twitter ne için kullanılır, twitter ne işe yarar, twitter ne konuşuluyor, twitter ne yazılır, twitter ne zaman çıktı, twitter ne zaman kuruldu, twitter neden kapatıldı, twitter neden yasaklandı, twitter nedir, twitter nickleri, twitterdan twittera nasıl girilir, twitterı ilk kim bulmuş, twitterin amacı