İslam Dininde hicri takvimin yedinci, sekizinci ve dokuzuncu ayları Recep, Şaban ve Ramazan mübarek aylardan sayılır ve bunlar üç aylar olarak bilinir. Üç aylar Peygamber Efendimizce çok kıymet verilen zaman dilimleridir. Üç aylarla ilgili Kuran'da ayet yoktur ama hadis-i şerifler çoktur. Üç ayların fazileti, içindeki mübarek günleri ve bu zamanların nasıl geçirilmesi gerekiyor, bir bakalım.

RECEP AYI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Peygamber Efendimiz (SAV) demiştir ki: Beş gecede duaların reddedilmeyip kabul edildiğini ve bunlardan birisinin de Recep ayının ilk gecesidir. Recep ayının ilk cuma gecesi de Regaib Kandili'dir. Efendimiz bir Regaib Kandili’nde yapılan duaların Allah katından geri çevrilmeyeceğini söylemiştir. Recep ayının sonunda da Miraç Kandili vardır ki bu da çok önemli ve mübarek bir zaman dilimidir.

ŞABAN AYI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Üç ayların ikincisi Şaban ayı, “dağılan”, “saçılan” anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (SAV), Şaban ayında Ramazana hazırlık olarak çok hayır dağıtıldığı için bu aya bu ismin verildiğini belirtmiştir. Hz. Peygamber Şaban ayını oruçla değerlendirirdi. Şaban ayı içerisinde de yapılan duaların geri çevrilmeyeceği müjdesinin verildiği mübarek Berat Kandili bulunuyor.

RAMAZAN AYI HAKKINDA KISA BİLGİ:
Üç ayların sonuncusu olan Ramazan ayı, 11 ayın sultanı ve ayların en faziletlisi olarak bilinmektedir. Kur’an ramazan ayında nazil olmaya başlamıştır. Ramazan ayı boyunca oruç tutmak İslam'da farz kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’deki ifadesiyle bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” de Ramazan ayındadır.

ÜÇ AYLARDA NELER YAPILMALIDIR?
* Pazartesi ve perşembe oruçlarıyla Ramazan ayına hazır hale gelebilirsiniz.
* Kur’an-ı Kerim'i bol okumalıyız, hatime başlamalı, tecvit ve meal çalışmalıyız.
* Kaza namazları ve teheccüt, evvabin, kuşluk ve hacet gibi nafile namazlar kılınabilir.
* Zekat ve sadaka verilir.
* Bolca tövbe istiğfar çekilebilir.
* Peygamber Efendimiz’in okuduğu sabah-akşam duaları, hacet duası ve cevşen okunabilir.

Anahtar Kelimeler: diğer, üç aylar 2014 ne zaman, üç aylar 2015 ne zaman, üç aylar caiz midir, üç aylar dinde var mıdır, üç aylar duası, üç aylar hangi dualar yapılır, üç aylar hangileridir, üç aylar ile ilgili ayetler, üç aylar ile ilgili hadisler, üç aylar ile ilgili peygamberimiz ne dedi, üç aylar islami açıdan doğru mu, üç aylar kısaca bilgi, üç aylar kuranda var mı, üç aylar tesbihatı, üç aylarda hangi tesbihler çekilir, üç aylarda nasıl ibadet edilir, üç aylarda neler yapılır