Umre'ye gitmeye niyetlendiniz demek. Öncelikle Allah niyetinizi halis kılsın ve de müyesser eylesin. Fakat tatlı bir telaş ve bir sürü soru kafanızı kurcalıyor değil mi? Umreye ne zaman gidilir, nasıl gidilir, umre için kaç para gereklidir, umre için şartlar nelerdir? vb... onlarca soruya cevap arıyorsunuz. Bu yazımızda kısaca umre ilgili gerekli bilgileri paylaşacağız. İşte kısa bir umre rehberi:

“Umre” kelimesi “imar” kelimesi ile aynı kökten türetilmiştir. Umre; kalbi imar etme, yıpranan yönlerini tamir etme seferidir. En kutsal yolculuklardan bir tanesidir umre ziyareti. Ziyaretinizin maneviyatının ziyade olması için şu tavsiyelere uymakta fayda var:

1. Umreye gitmek için en uygun hangi zamanadır?
Aslında en uygun zaman sizin kendinizi hazır hissettiğiniz zamandır. Bunun dışında Suudi Arabistan'ın coğrafi konumunu ele alırsak kış mevsimi kutsal topraklarda sıcaklığın 30 derecede kaldığı mevsimdir. Yazın ise sıcaklık 40-45 dereceye kadar çıkıyor. Günümüzde umre mevsimi Aralık - Temmuz aylarıdır.

2. Umreye Hangi turla gidilmelidir?
Umre organizasyonlarını düzenleme yetkisi Diyanet İşleri Başkanlığı'nda olmakla beraber özel turizm şirketleri de umre turları düzenlemektedir. Önemli olan özel turlarla gidilecekse iyice araştırılmalı ve gidenlerden fikir alınmalıdır. Umre şirketi hangi otel ile anlaşmış, bu otel kaç yıldızlı ve daha önemlisi Kabe'ye ve mescidi nebevi'ye yakınlık derecesi nedir, yemekler ücrete dahil midir? gibi konular iyice araştırılmalıdır. Aynı zamanda tur rehberleri çok önemli. Gezdiğiniz yerlerdeki maneviyatı hakkıyla hissetmeniz için profesyonel bir tur rehberiniz olması gerekir.

3. Umre seyahati kaç paraya mal olur?
Günümüzde umre yolculuğu tur hizmetinin kalitesine bağlı olarak 750 ile 2000 euro arasında değişmektedir. Turun fiyatını etkileyen husular; otelin kaç yıldızlı olduğu, havayolu şirketinin fiyatları, otelinizin Harem bölgesine yakınlığı, yemeklerin tabldot ya da açık büfe olması vb... Genelde vize ücretleri tur ücretine dahil edilmektedir. Pasaportunuz yoksa pasaport masrafları siz ait olacaktır.

Anahtar Kelimeler: diğer, diyanet ile umreye gitmek, hangi tur şirketi ile umre yaptınız, öze tur şirketleriyle umreye gitmek, tur şirketleri umre memnuniyeti, umre için en uygun zaman, umre için hangi turizm şirketi, umre kelimesinin anlamı, umre kısaca nedir, umre nasıl yapılır, umre ne demek, umre ne zaman yapılır, umre nedir kısaca, umre rehberi pdf, umre seyehati dikkat edilmesi gerekenler, umre yapacaklara tavsiyeler, umre yaparken dikkat edilmesi gerekenler