Lise ve ortaokul mezunlarından seçilen, astsubaylık için de bir basamak olan uzman çavuşluk mesleğini icra etmek isteyen gençler günümüzde çoğaldı. Biz de bu yazımızda uzman çavuş nedir, uzman çavuş ne iş yapar, uzman çavuş kaç para maaş alır, uzman çavuş nasıl olabilirim gibi soruları cevaplamaya çalışacağız. İşte a'dan z'ye uzman çavuşluk hakkında önemli sorulara cevaplar:

Uzman Çavuş Nedir?
Uzman çavuş, askeriyedeki en düşük rütbeli profesyonel kadrodur. Uzman çavuşlar orduda erbaş statüsündedirler.

Uzman Çavuşun Görevleri Nelerdir?
Uzman çavuşlar çok çeşitli görevlerde bulunabilirler bunlardan bazıları şöyle: Tim, manga, unsur ve kol komutanlığı. Ağır ve hafif silahların nişancılığı, Ağır vasıta ve tank şöforlüğü. İş makinesi ya da askeri cihaz ve araç operatörlüğü. Teknik ve kademe birimlerinde teknisyenlik.

Uzman Çavuş olabilme şartları nelerdir?
Şartlar çok ama özetleyelim: 26 yaşından küçük olmak, Askerlik biteli 3 yıldan fazla olmamak, en az lise mezunu olmak. Nitelik belgesinden en az 80 notu almak. 164cm ile 210cm arası boya sahip olmak.

Bu yukarıdakiler sınava girme şartlarıdır. Sınavdan da yeter not alanlar ön sağlık muayenesine alınırlar. Spor sınavında ise mekik, şınav ve koşu testleri yapılır. Şöfor olacaklara ise psikoteknik sınavına girerler.

Uzman Çavuşluk sınavı sonucu nasıl değerlendirilir?
Yazılı sınavın %70’i, Fiziki kabiliyet ve yeterlilik sınavının ve mülakatın %15’i alınarak geçer not bulunur. Bu ortalamanın en az 70 olması gerekmektedir. Ortalaması 70 olan uzman erbaş adayları sınavı kazanarak 5 aylık eğitime alınırlar. Bu eğitimde komuta etmeyi ve ait oldukları sınıfa ait bilgileri öğrenirler.

uzman çavuşluk maaşları ne kadardır?
Maaşlar, askerlik yapılan yerlere ve şartlara göre değişkenlik göstermektedir, ilgili mevzuat ve yönetmeliklere bakılabilir. 2014 itibariyle uzman çavuş maaşı 2.100 - 2.300 TL seviyesindedir.

YAZIMIZI BEĞENDİYSENİZ FACEBOOK SAYFAMIZI DA BEĞENİR MİSİNİZ?

Anahtar Kelimeler: kariyer, soru, 2014 uzman çavuşluk sınavları ne zaman, ilköğretim mezunu uzman çavuş olabilir mi, ilkokul mezunu uzman çavuş olabilir mi, ise mezunu uzman çavuş olabilir mi, luzman çavuş ne kadar maaş alır, ortaokul mezunu uzman çavuş olabilir mi, uzman çavuş kilo şartı kaç, uzman çavuş maaşları ne kadar 2014, uzman çavuş ne iş yapar, uzman çavuş olmak için şartlar nelerdir, uzman çavuşluk boy şartı kaç, uzman çavuşluk sınavı çalışma soruları