Ayrıntılara boğmadan işin özünü vermeye çalışacağım. O yüzden tanımları bırakıp direk icraate geçelim istiyorum. Zaten SQL öğrenmeye kalkan biri az çok veritabanı hakkında bilgi sahibi olmuştur. Ama şunu söyleyelim ki SQL bir programlama dili değil sorgulama (query) dilidir ve çeşitli firmaların SQL syntax'ları mevcuttur. Biz burada Microsoft SQL'den bahsedeceğiz.

Şimdi bir personel tablosu oluşturalım ve bu tabloda personelin bilgilerini tutalım. Bu bilgiler Sicil numarası, Adı, Soyadı, Çalıştığı bölüm ve Maaş olsun.

CREATE TABLE Personel

(SicilNo INTEGER,

AdiSoyadi CHAR(60),

Bölüm CHAR(20),

Maaş INTEGER);

Yukarıdaki sorgu parçacağı ile kabaca bir tablo oluşturmuş olduk. tabi bu tablo basit bileşenler içerdiğinden son derece ilkel bir tablo oldu. İleride normalizasyon kurallarına bakacağız ve karmaşık tabloların nasıl düzenleneceğini göreceğiz.

yukarıda sorguda ne yaptık?

CREAT TABLE ile bir Personel tablosu oluşturduk.

SicilNo adlı bir sütüın açtık ve bu sütuna INTEGER (tamsayı) değer girilmesi gerektiğini belirttik.

AdiSoyadi diye bir sutun daha açtık ve bu sutünun maksimum 60 karakterli bir katar dizisi olabileceğini beyan ettik.

Bölüm ve maaş adlı iki sütün daha ayarladık ve personel tablomuz dört sutunlü bir tablo oluverdi. Yani şöyle bir tablo yapmış olduk:

SicilNo

AdiSoyadi

Bölüm

Maaş

bu tabloyu oluşturduk ama hiç bir değer girmedik. bomboş şimdilik. değer girmeyi de öğreneceğiz. ama önce şunu düşünün.

aynı ada ve soyada sahip iki insan varsa, bu veritabanında karışıklığa yol açmaz mı? halbuki veritabanında karışıklığa mahal yoktur, veritabanı düzenli bilgiler topluluğudur.

bu problematiği aşmak için tablonun bir sutünu PRIMARY KEY olarak tanımlanmalıdır. PRIMARY key bir tablodaki bir kaydı temsil eden bir sutündur. Örneğin yukarıdaki tablomuz için adı soyadı, bölümü, maaşı aynı olan kişiler olabilir ama hiç kimsenin sicil numarası bir başkasına eşit olamaz (UNIQUE), o halde benim her kaydımı ancak SicilNo temsil edebilir.

bir sütunu PRIMARY KEY ayarlamak için;

PRIMARY KEY (Sutün Adı); yazmak yeterli olur. yani Sicil No'yu primary key olarak ayarlamak için yukarıdaki yazdığımız sorguya bunu eklemeliyiz:

CREATE TABLE Personel

(SicilNo INTEGER,

AdiSoyadi CHAR(60),

Bölüm CHAR(20),

Maaş INTEGER,

PRIMARY KEY (SicilNo));

bugünluk bu kadar yeter, SQL dünyasına hızlı bir giriş yapmış olduk. sonraki derste görüşmek üzere. selamlar.

Anahtar Kelimeler: teknoloji, asp.net dersleri, en çok kullanılan sql sorguları, en sık kullanılan sql komutları, mssql nedir, mssql vs mysql, mysql ile mssql arasında ne fark vardır, mysql nedir, pq sorgulama dili nedir, sql dersleri oku, sql nasıl öğrenilir, sql öğren kısaca, sql tablo oluşturmak, sql tablodan veri silmek, sql tabloya sutun oluşturmak, sql veri girmek, sql video dersleri, veritabanı nedir kısaca, veritabanı tasarımı nedir kısaca