6102 sayılı Yeni türk ticaret kanunu 14 şubat 2011'de devreye girdi. Bundan önceki ticaret kanunu olan 6762 sayılı kanun ise 1956 yılından beri kullanılmaktaydı. peki yeni ticaret kanunu neler içeriyor, kısaca bakalım:

Şirket kuruluşlarında asgari sermaye;Limited şirketlerde 10.000.-TL,anonim şirketlerde 50.000.-TL olarak belirlenmiştir.

Tek kişilik yönetim kurulu;Anonim şirketlerde, yönetim kurulunun en az 3 üyeden oluşacağına ilişkin mevcut hüküm kaldırılıp, AB hukukuyla uyum sağlanarak, en az 1 üyeli yönetim kuruluna olanak tanınıyor. Anonim şirketin, esas sözleşmeyle atanmış veya genel kurul tarafından seçilmiş 1 veya daha fazla kişiden oluşan bir yönetim kurulu olacak.

Tek kişi ile A.Ş. ve LTD.ŞTİ. Kurulabilecek; Tek pay sahipli anonim şirket ve tek ortaklı limited şirket kurulabileceği gibi, çok pay sahipli ve ortaklı olarak kurulan anonim ve limited şirketler tek pay sahibine veya tek ortaya düşerlerse, yasal bir şekilde yine faaliyetlerini sürdürebileceklerdir.

İnternet sitesi;Şirketlerle ilgili belgelere internet sitesi adresi ile numarasını da yazılacak. Her sermaye şirketinin bir internet sitesi olacak. Bu sitede, şirket ilanları, pay sahipleri ve ortakları açısından önem taşıyan açıklamalar, finansal tablolar, raporlar, yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarına ilişkin bilgiler yayınlanacak. İnternet sitesini konulmasına gereken bir içerik konulmamışsa, hukuka aykırılığın ve yönetim kurulunun görevini yerine getirmemesinin bütün sonuçları doğacak. İçerik, en az 6 ay süreyle şirketin internet sitesinde yer alacak, yoksa konulmamış sayılacak.

Hayat sigortası; Hayat sigortası konusunda, AB mevzuatına uygun hükümler içeren yasaya göre, sigorta yatıranlar, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeden vazgeçebilecek.

Anahtar Kelimeler: soru, 6102 sayılı türk ticaret kanunu, şirketlere internet sitesi zorunluluğu hangi madde, türk ticaret kanunu 2012, türk ticaret kanunu değişiklikleri nedir, türk ticaret kanunu kimleri kapsıyor, türk ticaret kanunu nedir, türk ticaret kanunu websitesi zorunluluğu, türk ticaret kanununda yer alan belgeler, yeni ttk içeriği nedir, yeni ttk neler getiriyor, yeni ttk neler var